Yenidoğanın geçici takipnesi ve konjenital pnömoni ayırıcı tanısında n-terminal pro-beyin natriüretik peptitin yeri ve önemi
The diagnostic value of N-terminal pro-brain natriuretic peptides to differanciate neonatal pneumoniae and transient tacypnea of newborn
- Tez No: 690082
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, solunum sıkıntısı ile doğan bebeklerde erken dönemde serum N-terminal pro-beyin natriüretik peptitin (NT-proBNP) neonatal pnömoni (NP) ve yenidoğanın geçici takipnesini (YGT) ayırmadaki tanısal gücünü değerlendirmektir. MATERYAL-METOD: Çalışmamız prospektif, gözlemsel olarak Temmuz 2020 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlendi. Gestasyonel yaşı 340/7 ve 410/7 haftalar arasında olan solunum sıkıntısı nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesine (YYBÜ) yatırılan bebekler çalışmaya dahil edildi. Hastaların yatışından sonra ilk 6 saat içinde ve postnatal 24-48. saatleri arasında çekilen akciğer ultrason değerleri kaydedilerek akciğer ultrason skoru (AUS) hesaplandı. Kan gazı değerleri, beyaz küre sayısı, trombosit sayısı ve serum NT-proBNP düzeyleri yatışın 1. saati ve postnatal 24. saatlerde; C-reaktif protein ve prokalsitonin düzeyleri postnatal 24. saatinde kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya 42 YGT (%72) ve 16 NP (%28) olmak üzere 58 bebek dahil edildi. Hastaların ortalama gestasyon yaşı 35,0 (34,0-41,0) hafta ve ortalama doğum ağırlığı 2589,7±495,7 gr idi. Yatışın 1. saatinde alınan NT-proBNP serum düzeyi YGT grubu için 1779.5 (359-11639) pg/mL ve NP grubu için 2200 (632-26594) pg/mL idi (p=0.230). İkinci NT-proBNP ise postnatal 24. saatte alındı, ortanca değer YGT grubu için 3308.0 (69-19746) pg/mL ve NP grubu için 7263.5 (1643-35000) pg/mL idi (p=0.004). ROC (Receiver operator characteristics curve) analizi ile NP tanısını öngörmede kullanılabilecek NT-proBNP eşik değeri 5515.5 pg/mL %75 duyarlılık ve %73.8 özgüllük ile anlamlı bulundu. Akciğer ultrason skorlarına göre 7 ve üzeri yüksek skorlu; 6 ve altı düşük skorlu grup olmak üzere karşılaştırdık. Yatışın 1. saatinde bakılan NT-proBNP değeri yüksek skorlu grup için 1870 (547-26594) pg/mL ve düşük skorlu grup için 1219 (359-21300) pg/mL idi (p=0.298). Postnatal 24. saatte bakılan NT-proBNP değerleri ise düşük skorlu grup için 3500 (570-15948) pg/mL ve yüksek skorlu grup için 6320 (69-35000) pg/mL olarak görüldü (p=0.044). SONUÇ: Postnatal 24. saatte bakılan NT-proBNP değeri NP grubunda, YGT grubuna göre daha yüksek görüldü. Ayrıca, tanıdan bağımsız olarak AUS'nın, NT-proBNP değerleri ile korele olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: We hypothesized that N-terminal probrain natriuretic peptide (NT-proBNP) might be reliable to differenciate transient tachypnea of newborn (TTN) and neonatal pneumonia (NP) in the early onset of the respiratory distress. METHODS: A prospective and observational study between July 2020 and July 2021 in a tertiary-care academic center. Inborn neonates at 340/7 and 41 weeks' gestation presented with signs of respiratory distress immediately after birth were included. We calculated the Lung Ultrasound Scores (LUS) in the first 6 hours after admission and in between the postnatal 24-48 hours. Blood gase analysis from umblical kord, total white blood cell count, hemoglobin and total platelet count, serum NT-proBNP levels in the first hour of admission and 24. hour postnatally, C-reactive protein and procalsitonin levels in the 24 hour postnatally were recorded. RESULTS: We included 42 patients with TTN and 16 with NP. Median gestational age was 35,0(34,0-41,0) weeks and mean birth weight was 2589,7±495,7 gr. The first NT-proBNP value were taken in the first hour after admission was 1779.5(359-11639) pg/mL for TTN group and 2200(632-26594) pg/mL for NP group. (p=0.230) The second NT-proBNP value was taken at 24. hour postnatally; was 3308(69-19746) pg/mL for TTN group and 7263.5(1643-35000) pg/mL for NP group. (p=0.004*) A 24. hour NT-proBNP value higher then 5515.5 pg/mL, can be used to accurately predict the diagnosis of NP (area under the curve = 0.74; 95% confidence interval: 0.60-0.89; p =.0004) with %75 sensitivity and %73.8 spesifity. LUS in the first 6 hours after admission wass used to split cases in to two groups; high score group was points of 7 and more, low score group was 6 points and lower. NT-proBNP levels in the first hour after admission to the NICU were ; for high scored group 1870.0(547-26594) pg/mL and for low scored group 1219.0(359-21300) pg/mL. (p=0.298) And these values were 3500.0(570-15948) pg/mL for the low score group and 6320.0(69-35000) pg/mL for the high score group with a p value 0.044 for the 24. hour postnatally NT-proBNP. RESULTS: Our results confirmed that, NT-proBNP values were higher at 24 hour postnatally in patient with NP then the TTN. Furthermore, LUS were correlated with NT- proBNP levels. NT-proBNP values may be used to predict the diagnosis of NP in the first day of life.