Normative power Turkey? Assessing Turkish foreign policy towards the Syrian civil war
Normatif güç Türkiye? Suriye iç savaşına yönelik Türk dış politikasının bir incelemesi
  1. Tez No: 834145
  2. Yazar: ERAY ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, 2011'den Ahmet Davutoğlu'nun görevinden istifa ettiği 2016 yılına kadar Suriye İç Savaşı'na yönelik Türk Dış Politikası'ndaki normatif yönü incelemeyi amaçlıyorum. Türkiye'nin Suriye İç Savaşı'na dahli, ve Suriye muhalefetine istekli desteği Suriye ve Ortadoğu'daki normatif hedeflerine referans vermeden anlaşılamaz. Suriye, iç savaşın başlangıcına kadar Türkiye'nin“komşularla sıfır sorun”politikasının en başarılı ürünüydü. Bu tez, Türkiye'deki dış politika geleneklerini tanımlamayı ve 2010'ların başında Türk dış politikasında yükselen normativizmin ve aktivizmin arkasında genelde yeni-Osmanlıcılık olarak tanımlanan idealizmin İslami bir çeşidi olarak tanımlanan yeni-Osmanlıcılık akımının olduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez Türk siyasa yapıcıları arasında Suriye'ye yönelik ruh hali değişiminin izini sürecek ve Suriye İç Savaşı'na yönelik Türk Dış Politikası'ndaki normatif unsurları araştıracaktır. Tez, Natalie Tocci'nin kurduğu çerçeveyi kullanarak Türk Dış Politikası'ndaki normatiflik seviyesini tespit ederek sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I aim to assess the normative dimension of Turkish foreign policy toward the Syrian Civil War, between the years 2011 and 2016, when Ahmet Davutoğlu resigned from his position. Turkey's involvement with the Syrian Civil War, and her enthusiastic support for the Syrian opposition cannot be understood without reference to her normative goals in Syria and the Middle East. Syria had been the most successful product of Turkey's“zero problem with neighbors”policy until the eruption of the civil war. This thesis will aim to identify foreign policy traditions in Turkey, and hypothesize that increasing idealism and activism in Turkish foreign policy during the early 2010s can be attributed to the empowerment of a specific foreign policy tradition, namely an Islamic brand of idealism, commonly referred to as neo-Ottomanism. The thesis will trace the change of mood among Turkish policy makers toward Syria and investigate the normative elements in Turkey's approach toward the Syrian civil war. The thesis will conclude by assessing the degree of normativity in TFP, using the framework offered by Natalie Tocci.