İslamofobi'nin Batı Avrupa değerlerine ve güvenliğine etkileri
Effects of Islamophobia on Western European values and security
  1. Tez No: 690080
  2. Yazar: ESRANUR BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İslamofobi kelime anlamı olarak 'İslam korkusu' demektir. Günümüzde bu terim daha çok İslam karşıtlığı ve düşmanlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. 11 Eylül olayları sonrasında bu kavram daha çok kullanılmaya başlamıştır. Yakın geçmişte yaşanan bazı olaylar İslam'a karşı bakış açısını şekillendirmiş ve zaten tarihte de var olan oryantalist yaklaşımı ve Doğu karşıtlığını çok daha belirgin ve yaygın hale getirmiştir. İslamofobi aslında en çok Avrupa'yı etkilemektedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'ya doğru başlayan Müslüman göçü sonucunda günümüzde kıtada 26 milyona yakın Müslüman yaşamaktadır. Batı Avrupa'da giderek yükselen İslam karşıtlığı bölgeyi ciddi anlamda tehdit eder hale gelmiştir. Medyanın ve siyasetçilerin yürüttüğü karalama kampanyaları, dışlayıcı ve ötekileştiren politikalar Avrupa'nın savunduğu çok kültürlülük ve inanç özgürlüğü gibi değerlerle ters düşmektedir. Bu durum da demokrasi ve İnsan Hakları beşiği Avrupa'nın değer yargılarını sorgulatır hale gelmiştir. Aynı zamanda bu düşmanca yaklaşımlara karşı bazı Müslümanlar tepki verir hale gelmiştir. Müslüman nüfusun bir kısmı Dini Köktenciliğe yönelmiş ve terörizm kurbanı olmuştur. Bu durum Batı Avrupa'da bir güvenlik ikilemi haline sebebiyet vermiştir.
Özet (Çeviri)
Islamophobia originally means 'fear of Islam'. Nowadays, this term is commonly used to describe an opposition and a hatred against Islam. Some events that have happened recently have shaped the perspective on the religion. It also diffused the Orientalist and anti-East approach and made it more obvious. In fact, Islamophobia is affecting Europe the most. The Muslim migration towards Europe that began after the Second World War led to a Muslim population of almost 26 million in the region today. The opposition against Islam that is developing in Western Europe has seriously started to threaten the region. The defamation campaign led by the media and the politicians as well as the policies that exclude and marginalize the Muslims are certainly contradictory to the principles of multiculturalism and freedom of belief defended by the European Institutions. This situation leads to the questioning of principles such as democracy and Human Rights born on the European grounds. These hostile approaches also forced some Muslims to react. A part of the Muslim population leaned towards Religious Fundamentalism and became victims of terrorism. We can say that this led to a situation of a security dilemma in Western Europe.