OECD ülkelerinde ticari ve finansal dışa açıklık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between trade and financial openness and economic growth in OECD countries
- Tez No: 690083
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERDEM HEPAKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Küreselleşmenin ekonomik bir boyutu olarak görülen dışa açıklık kavramı ticari, finansal ve işgücü açıklığı olarak üçe ayrılmaktadır. Çalışmada, 1990-2020 yılları arasında OECD ülkelerinde ticari ve finansal dışa açıklık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemleri ile test edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme ile ilgili tanımlara, tarihçesine, yaklaşımlarına ve boyutlarına yer verilmiştir. Ayrıca büyümenin tanımları, kaynakları ve teorileri hakkında da açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde ise dışa açıklık tanımları, ölçüm yöntemleri ile ticari ve finansal serbestleşme teorileri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın son bölümde ise literatür taraması yapıldıktan sonra değişkenler arasındaki yatay kesit bağımlılığı ve homojenlik testleri yapılmıştır. Yatay kesit bağımlılığı tespit edildikten sonra değişkenlerin homojen olduğu da saptanmıştır. Daha sonraki süreçte CADF ve PANKPSS testleri vasıtası ile serilerin durağanlığı sınanmıştır. Serilerin durağan oldukları tespit edildikten sonra yapısal kırılmalı panel eşbütünleşme testi sonucuna göre seriler arasında uzun dönemli bir ilişki saptanmıştır. Değişkenlerin uzun dönem katsayıları CCE tahmincisi vasıtası ile belirlenmiştir. Uzun dönemde ticari ve finansal dışa açıklık değişkenleri ekonomik büyümeyi arttırıcı olumlu bir etki göstermektedir. Son olarak da seriler arasındaki nedensellik ilişkisi Dumitrescu ve Hurlin testi vasıtası ile test edilmiştir. Test sonuçlarına göre ticari dışa açıklık ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir ilişki mevcuttur. Finansal dışa açıklıktan ekonomik büyümeye ve ticari dışa açıklığa doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of openness, which is seen as an economic dimension of globalization, is divided into three as commercial, financial and labor openness. In this study, the relationship between trade and financial openness and economic growth in OECD countries between 1990 and 2020 was tested with panel data analysis methods. In the first part of this study, definitions, history, approaches and dimensions of globalization are given. In addition, there are explanations about the definitions, sources and theories of growth. In the second part of the study, information about the definitions of openness, measurement methods, and commercial and financial liberalization theories are given. In the last part of this study, after the literature review, cross-section dependency and homogeneity tests between the variables were performed. After determining the cross-sectional dependence, it was also determined that the variables were homogeneous. In the next process, the stationarity of the series was tested by means of CADF and PANKPSS tests. After it was determined that the series were stationary, a long-term relationship was determined between the series according to the results of the structural break panel cointegration test. The long-term coefficients of the variables were determined by the CCE estimator. In the long run, trade and financial openness variables have a positive effect on economic growth. Finally, the causality relationship between the series was tested by the Dumitrescu and Hurlin test. According to the test results, there is a bidirectional relationship between trade openness and economic growth. A unidirectional causality relationship was found from financial openness to economic growth and trade openness.