Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda ritim eğitiminin bazı fiziksel parametreler ve sosyal beceriler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of rhythm education on some physical parameters and social skills in children with autism spectrum disorders
- Tez No: 690097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarda uygulanan ritim eğitimi çalışmalarının bazı fiziksel parametrelere ve sosyal becerileri düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 12 haftalık özel ritim eğitimi programı hazırlanmış ve bu program çalışma grubundaki öğrencilere uygulanmıştır. Çalışma grubu öğrencilerinin fiziki parametrelerin ve sosyal becerileri düzeylerinin incelenmesi, etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma ''ön test-son test deneme modelinde'' desenlenmiştir. Çalışma 2 erkek OSB'li öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda çalışma grubuna haftada 3 gün birer saat araştırmacı tarafından hazırlanan ritim eğitimi programı uygulanmıştır. Ritim eğitimi programı 3 günün ikisinde bireysel çalışmalar ve bir dersinde grup çalışmaları olarak yürütülmüştür. Araştırma 12 hafta boyunca toplamda her bir öğrenciye 36 saat uygulanmıştır. Uygulama öncesinde öğrencilerin motor becerilerini ölçmek için Bruininks Oseretsky Testi (BOT-2) yaptırılmıştır. Çocukların ebeveyn, özel eğitim öğretmenleri, beden eğitimi öğretmenleri ve psikologlarına ''Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olan Bireyler İçin Performans Belirleme'' formu kullanılmıştır. Araştırmanın ön testinde kullanılan bu ölçekler araştırmanın sonunda son test olarak tekrar edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu oluşturan çalışma grubu ile ön test ve son test ölçümlerine ilişkin analizler nokta puanlar üzerinden yapılmıştır. Sonuç olarak uygulanan ritim eğitimi programı doğrultusunda fiziksel parametre de ve sosyal beceriler de ön test ve son test nokta puanları arasında çalışma grubunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of rhythm training studies on some physical parameters and social skills levels in children with Autism Spectrum Disorder. In the study, a special 12-week rhythm education program was prepared and this program was applied to the students in the experimental group. It was aimed to compare the effects on the levels of physical parameters and social skills between the experimental group students who continue the rhythm education program and the students who continue their . Research 'pre-trial and post-test model' has been designed. Observation; experiments were carried out on a total of 2 male students with ASD. In our study, a rhythm training program prepared by the researcher was applied to the experimental group for one hour 3 days a week.The rhythm education program was carried out in two of the 3 days as individual studies and in one lesson as group work. The study was applied to each student for a total of 36 hours during 12 weeks. Bruininks Oseretsky Test was conducted to measure the motor skills of the students before the experiment. (BOT-2)“Performance Determination for Individuals with Pervasive Developmental Disorders”form was used for parents, special education teachers, physical education teachers and psychologists. These scales used in the pretest of the study were repeated as a post-test at the end of the study.The experimental which constitute the sample group of the research, and the analysis of pre-test and posttest measurements were made on the total score averages As a result, a significant difference was found in favor of the experimental group between the physical parameter and social skills pre-test and post-test scores of the applied rhythm training program between the experimental.