Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda kronotip özellikleri ve kronotip özelliklerin klinik bulgularla ilişkisi
Chronotype characteristics in children diagnosed with autism spectrum disorder and the relationship between chronotype characteristics and clinical findings
- Tez No: 812769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT NASIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızda OSB tanılı çocuklardaki kronotip özellikleri ve bu özellikler ile otizm semptomlarının şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca kronotip kavramından ayrı düşünülemeyecek olan uykunun otizmin semptom şiddetiyle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, Temmuz 2022- Temmuz 2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde OSB tanısı ile takip edilmekte olan veya ilk kez OSB tanısı konulan 4-11 yaş arasında olan 100 çocuk ve onların ebeveynleri katılmıştır. Çalışmaya katılan OSB tanılı çocukların başka bir metabolik, nörogenetik veya nörolojik hastalığa sahip olması dışlama kriteri olarak belirlenmiştir. Çocukların OSB tanıları DSM-5 tanı kriterlerine göre konulmuş olup; otizmin derecesi Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (CARS) ile belirlenmiştir. Çalışmanın gereçlerinde; OSB tanılı çocukların sosyodemografik verilerini elde etmek amacıyla sosyodemografik veri formu, otizminin semptom şiddetini belirlemek amacıyla Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) ve Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (CARS), uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA), kronotip özelliklerini değerlendirmek amacıyla da Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi (ÇDKA) kullanılmıştır. Araştırmamızda OSB tanılı çocuklarda belirlenen kronotip özellikleri incelendiğinde; çocukların %21'inin sabahçıl, %59'unun ara form, %20'sinin de akşamcıl kronotip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the chronotype characteristics of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) and the relationship between these characteristics and the severity of autism symptoms. Additionally, we aimed to examine the relationship between sleep, which is closely related to the concept of chronotype, and the severity of autism symptoms. The study included 100 children aged 4-11 years who were diagnosed with ASD and followed up or newly diagnosed with ASD between July 2022 and July 2023 at the Child and Adolescent Psychiatry Department of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital. Exclusion criteria for participating ASD-diagnosed children were having another metabolic, neurogenetic, or neurological disorder. The ASD diagnoses of the children were made according to the DSM-5 diagnostic criteria, and the degree of autism was determined using the Childhood Autism Rating Scale (CARS). The study utilized several tools, including a sociodemographic data form to obtain sociodemographic information of children with ASD, the Autism Behavior Checklist (ABC) and the Childhood Autism Rating Scale (CARS) to assess the severity of autism symptoms, the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) to evaluate sleep quality, and the Childhood Chronotype Questionnaire (CCQ) to assess chronotype characteristics. When examining the identified chronotype characteristics in children diagnosed with ASD, it was found that 21% of the children were morning types, 59% were intermediate types, and 20% were evening types.