Batılı seyyahların gözünden Yuan Hanedanlığı
The Yuan Dynasty through the eyes of Western travellers
  1. Tez No: 690106
  2. Yazar: GÖKAY KOCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA GÖKÇE BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kubilay Han'ın, başkent Pekin olmak üzere kurduğu Yuan Hanedanlığı, Çin tarihinin en dikkat çekici hanedanlıklarından biridir. 1260 – 1368 yılları arasında varlığını sürdüren bu etkin devlet, siyasi arenada bulunduğu süreç boyunca birçok seyyahın ve maceraperestin dikkatini çekmiştir. Biraz da“Moğol Barışı”siyaseti sayesinde ticaret yollarını daha kolay aşan seyyahlar nihayet Çin'e, o dönemki ismiyle Cathay'a varmışlardır. Moğol yönetimindeki Çin hakkında bilgi veren Batılı seyyahlar sırasıyla; Marco Polo, Giovanni da Montecorvino, Odorico da Pordenone, Giovanni de'Marignolli, Pregrine, Perugialı Andreas, Jordanus Catalani, Sir John Mandeville ve Francesco Balducci Pegolotti'dir. Bahsi geçen seyyahlar Moğol yönetimindeki Çin hakkında izlenimlerini de kaydetmişlerdir. Çalışmamızda Yuan Hanedanlığı içerisindeki dinamiklerin Batılı seyyahların gözünden nasıl anlaşıldığı ve bu unsurlara seyyahların nasıl bir açıklama getirdiği yönünde detaylı bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yuan Dynasty, which was established by Kublai Khan with Beijing as its capital, is one of the most dominate dynasties in the history of China. Existed around 1260 – 1368, this dominate dynasty attracted the attentions of many travellers, pilgrims and adventurers throughout its political history. Because of“Pax Mongolica”, travellers eventually would travel trade nodes around Asia and arrive at China, which is recorded by those travellers as Cathay, more easily than before. The persons who provided information about China under Mongol rule are; Marco Polo, John of Montecorvino, Odoric of Pordenone, John of Marignolli, Pregrine, Andrew of Perugia, Jordanus Catalani, Sir John Mandeville and Francesco Balducci Pegolotti. Those aforementioned travellers also recoreded their opinions about China under Mongol rule. In our research, a detailed study has been done about these travellers' personal understanding and explainations of them about Yuan Dynasties' dynamics.