11-13 yaş voleybolcularda kuvvet antrenmanlarının servis hızına etkisi
The effect of strength training on service speed of 11-13 age volleyball players
  1. Tez No: 690108
  2. Yazar: ALY AGAMYRADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET VURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: 11-13 yaş voleybolcularda sekiz haftalık kuvvet antrenmanlarının servis hızına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 11-13 arasında değişen toplamda 24 sporcu katılmıştır. Katılımcılar 12 deney (Xyaş=12,41 yıl; Vücut Kütle İndeksi=20,2 kg/m2; ), 12 kontrol (Xyaş =12,58; Vücut Kütle İndeksi=20,9 kg/m2; ) grubu olmak üzere iki eşit gruba ayrılmıştır. Deney grubunundaki 12 voleybolcu voleybol antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca haftada 2 gün kuvvet antrenman programını uygularken, kontrol grubundaki 12 sporcu ise sadece voleybol antrenmanlarına devam etmişlerdir. İki grubunda ön test ve son test olmak üzere servis hızı test verileri kaydedilmiştir. Bulgular: Deney grubu ön test – son test sonuçlarını karşılaştırdığımız bağımlı örneklem T testi sonuçlarına göre ön test ile son test arasında ortalama 6,33'lük bir artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
Research objective: The purpose of this study is to analyse the effect of serve speed on eight-week strength training of 11-13 age volleyball players. Material and Methods: A total of 24 athletes between the ages of 11-13 participated in the study. The subjects were divided into two groups as 12 experiment (X age = 12,41; BMI=20,2 kg/m2 and 12 control (Xage = 12,58; BMI=20,9 kg/m2) groups. The 12 volleyball players in the experimental group have done strength training program 2 days a week for 8 weeks, additionally to their volleyball training While 12 volleyball players in the control group continued their routine volleyball training. In two groups, pre-test and post-test data were recorded as a serve speed test. Findings: According to the results of the dependent sample T-test, where we compared the experimental group pre-test and post-test results, there was an average increase of 6.33 between the pre-test and the post-test.