Yönetici değişikliğinin firma finansal performansına etkisi: BİST firmaları üzerinde bir çalışma
The impact of managers on the company financial performance: A study on BIST firms
  1. Tez No: 690112
  2. Yazar: ALİ AÇIKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmeler açısından önemli olan Chief Executive Officer (CEO) ve Chief Financial Officer (CFO) değişikliğinin firma finansal performansına etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Borsa İstanbul'da işlem gören 73 firmanın CEO veya CFO değişiminden sonra gelen yeni yöneticinin firma finansal performansı üzerine etkisi incelenmiştir. CEO veya CFO değişikliğinden önceki üç dönem ve değişiklikten sonraki üç dönem arasında firma finansal performansında anlamlı farklılık olup olmadığı, eşleştirilmiş (paired) t testi ile analiz edilmiştir. Finansal performansın ölçümünde aktif kârlılığı, özsermaye kârlılığı, faaliyet kâr marjı, net kâr marjı, satışlarda büyüme ve alacak tahsil süresi finansal göstergelerinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda CEO üzerine yapılan analiz sonucunda değişim sonrası gelen CEO'nun önceki CEO'ya göre satışlardaki büyümede ve özsermaye kârlılığında olumlu bir etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. CFO üzerine yapılan analizde ise değişimden sonra gelen yeni CFO'nun firmanın faaliyet kâr marjı üzerine olumlu bir etki ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of Chief Executive Officer (CEO) and Chief Financial Officer (CFO) change, which is important for businesses, on firm financial performance. In this research, the effect of the new manager who came after the CEO or CFO change of 73 companies traded in BIST on the financial performance of the company was examined. Paired t test is used to analyze whether there is a significant difference in firm financial performance between the three periods before the CEO or CFO change and the three periods after the change. In the measurement of financial performance, ROA, ROE, operating margin, net profit margin, growth in sales and receivables collection period financial indicators were used. In this context, as a result of the analysis made on the CEO, it was determined that the CEO who came after the change had a positive effect on the growth in sales and return on equity compared to the previous CEO. In the analysis made on the CFO, it was observed that the new CFO, who came after the change, had a positive effect on the company's operating profit margin.