Okul öncesi öğretmenlerinin iki dillilik, iki dilli çocuklar ve iki dilli eğitim ile ilgili inançlarının incelenmesi
Exploring preschool teachers' beliefs about bilingualism, bilingual children and bilingual education
- Tez No: 690113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma iki dilli çocuklar ve iki dilli eğitim açısından önemli görünen okul öncesi dönemde iki dillilik hakkında öğretmen inançlarını incelemektedir. Dil ediniminde iki dilli çocukları desteklemenin iki dillilikle ilgili tutum ve inançlardan etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olan kişilerin iki dillilik, iki dilli çocuklar ve iki dilli eğitim ile ilgili inançlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Öğretmenlerin iki dillilik ile ilgili inançlarının belirlenmesi ve demografik değişkenlerle olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılan araştırmada, 5'li likert ölçeği ile yanıtlamaları istenen anket soruları ve demografik bilgileri içeren sorular kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, Garrity, Aquino Sterling, Van Liew ve Day tarafından 2016'da geliştirilen“İki dilliliğe Yönelik İnançlar Anketi”(Beliefs about Bilingualism Survey) kullanılmıştır. Garrity ve diğerleri tarafından alanyazında iki dilliliğe ilişkin inançların belirlenmesi amacı ile yürütülen çalışmalarında geliştirdiği ve kullandıkları ölçektir. Betimsel ve açıklayıcı araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik form ve iki dillilik, iki dilli eğitim ve iki dil gelişimi ile ilgili 21 soruluk anket ile çevrimiçi olarak iletilerek veriler toplanmıştır. Verilerin toplanmasının ardından, SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) v24 sürümüyle veriler analiz edilmiştir. Öğretmen inançlarının demografik değişkenlere bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların iki dilliliğin bilişsel, akademik, sosyal ve kültürel bakımdan avantajlı olduğuna inandıkları görülmektedir. Ancak, iki dillilik dil gelişimi ile ilgili sorularda yanıtların eşit dağılması, iki dillilik dil gelişimi çalışmalarının ve buna bağlı olarak bu konuda olumlu tutum geliştirmenin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined teachers' critical beliefs about bilingualism in the preschool period for bilingual children and bilingual education. It is known that supporting bilingual children in language acquisition can be influenced by attitudes and beliefs about bilingualism. In this study, it was aimed to determine the beliefs of people who graduated from preschool teaching and child development departments about bilingualism, bilingual children and bilingual education. Instruments of the study involved a 5-point Likert scale and additional questions about demographic information of participants in the study where teachers' critical beliefs about bilingualism and their relationship with demographic variables were investigated. Data were collected through 'Beliefs about bilingualism survey' developed by Garrity Aquino Sterling, Van Liew ve Day in 2016. It is a scale developed and used by Garrity et al. in their studies conducted to determine beliefs about bilingualism in the literature. Descriptive and explanatory research methods were used in the study. Data were collected via online distrubution of the sociodemographic form that is composed of 21 questions about bilingualism, bilingual education and bilingual development. After the data collection, they were analyzed on SPSS (Statistics Package for Social Sciences) v24. It was concluded that teachers' beliefs differed significant depending on demographic variables. It is discovered that the participants believe that bilingualism is advantageous in terms of cognitive, academic, social and cultural aspects. However, the equal distribution of answers in questions about bilingual language development demostrate that it is important to study bilingual language development to develop a positive attitude on this issue.