Gelişimsel kalça displazisi cerrahisi geçiren hastalara erektör spina plan blok uygulamasının postoperatif analjezik etkinliğinin araştırılması: Randomize kontrollü çift kör çalışma
Investigation of postoperative analgesic efficacy of erector spina plane block application in patients undergoing developmental hip dysplasia surgery: A randomized controlled double-blind study
  1. Tez No: 690111
  2. Yazar: HİLAL ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHISKALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Kalçanın gelişimsel displazisi (DKÇ), her 1000 çocukta 3-5 insidansı olan pediatrik popülasyonun en önemli hastalıklarından biridir. Konjenital kalça çıkığı'nın açık cerrahi ile tedavi edilmesi; etkisiz bir kapalı redüksiyondan sonrası veya 18 aydan daha büyük çocuklarda yapılır. Bu cerrahi tedavi sırasında çok sayıda pelvik-femoral osteotomi ve tenotomi yapılırken ciddi postoperatif ağrıya neden olur. Bu çalışmanın amacı, DKÇ ameliyatı geçiren pediatrik hastalarda ultrason eşliğinde Lomber Erektör Spina Plan (L-ESP) Bloğunun analjezik etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma; etik kurul onayı ve klinik çalışma numarası (ClinicalTrials.gov Identifier:NCT03949686)alındıktan sonra kalça çıkığı ameliyatı geçirecek, 1-8 yaş arası 60 çocuk rastgele iki grubu ayrıldı. Grup I (n =30) cerrahi öncesi 0,5 mL/kg/% 0,25 bupivakain ile ultrason eşliğinde L4 vertebra seviyesinden L-ESP yapıldı. Grup II (n = 30) kontrol grubuna ise aynı volümde salin ile L-ESP yapıldı. Her iki gruba da cerrahi insizyon yerine 0.2 mL/kg/% 0,25 bupivakain infiltrasyon cerrahi sonunda yapıldı. Yine her iki grubu da aynı postoperatif analjezi protokolü uygulandı. (PACU'da FLACC>4 ise 1 mcg/kg fentanyl, Parasetamol 15 mg/kg her 6 saatte bir, serviste FLACC>2 ise 7 mg/kg ibuprofen) Ağrı düzeyleri, ebeveynlerin memnuniyeti, serviste ibuprofen ihtiyacı ve PACU'da opioid tüketimi kaydedildi. Ağrı düzeyleri FLACC (Yüz, Bacaklar, Aktivite, Ağlama, Consolability) ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: L-ESP grubunda postoperatif 30 dakikalık ve 1., 2., 4., 6.,12., ve 24.
Özet (Çeviri)
Purpose: Developmental dysplasia of the hip (DDH) is one of the most important diseases of the pediatric population with an incidence of 3-5 per 1000 children. Treatment of congenital hip dislocation with open surgery is performed after an ineffective closed reduction or in children older than 18 months. This surgical treatment causes severe postoperative pain as multiple pelvic-femoral osteotomies and tenotomy are performed. The aim of this study was to evaluate the analgesic effect of ultrasound guided Lumbar Erector Spina Plane (L-ESP) Block in pediatric patients undergoing DDH surgery. Material and Method: In this study; after obtaining ethics committee approval and clinical trial number (ClinicalTrials.gov Identifier: NCT03949686), 60 children aged 1-8 years who would undergo hip dislocation surgery were randomly divided into two groups. L-ESP was performed at L4 vertebra level under ultrasound guidance with 0.5 mL/kg/0.25% bupivacaine before surgery in Group I (n = 30). Group II (n = 30) control group received L-ESP with the same volume of saline. In both groups, 0.2 mL/kg/0.25% bupivacaine infiltration was performed at the end of surgery to surgical incision sites. The same postoperative analgesia protocol was applied to both groups. (1 mcg/kg fentanyl if FLACC>4 in PACU, Paracetamol 15 mg/kg every 6 hours, 7 mg/kg ibuprofen if FLACC>2 on service) Pain scores, parental satisfaction, ibuprofen need at service, and opioid consumption at PACU was recorded. Pain scores were assessed using the FLACC (Face, Legs, Activity, Crying, Consolability) scale.