Gıda sektöründe müşteri memnuniyetinin marka bilinirliği üzerindeki etkisi
The impact of customer satisfaction over brand awareness in the food industry
  1. Tez No: 690138
  2. Yazar: ELANUR CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. FATİH ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geçmişten günümüze tüm sektörlerde her ürün ve her marka için yapılmış olan pazarlama çalışmalarının temelindeki amacın o ürün veya marka ile ilgili farkındalık yaratmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu farkındalığı ve marka bilinirliğini sağlamada müşterilere yönelik çeşitli aktivasyon çalışmaları yapılmakla birlikte en etkili sonuçların müşteri memnuniyeti sağlanarak oluştuğu görülmektedir. Müşteriler kullandıkları ürünlere ait belirli bir markadan memnun kalmaları durumunda o markaya ait farkındalıkları oluşmakta ve marka ile ilgili jingle, logo, marka geçmişi gibi spesifik özellikleri bilmektedirler. Bu çalışmada ana amaç; müşterilerin memnuniyetlerinin markaların bilinirliği üzerindeki etkisini gıda sektörü örnek alınarak belirlemektir. Böylece gelecek çalışmalara ve sektör ile ilgili geliştirici faaliyetlere katkıda bulunulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, we can say that the main motive behind each marketing activity in any sector and product is the goal to create awareness towards that brand and/or the product. To provide this awareness, in conjunction with various activations towards the customer, it is assessed that the best possible outcome is achieved by successful customer satisfaction. With the satisfaction of a certain product, customers grow awareness of the brand and become conscious about specifics of the brand history, logo, or jingles. The purpose of this work is to assess the impact of customer satisfaction over brand awareness exemplified by the food industry. Thus, it is targeted to contribute to future works and developmental activities of the industry.