Notch terapisinin subjektif tinnituslu bireylerde değerlendirilmesi
Evaluation of Notch therapy in individuals with subjective tinnitus
- Tez No: 690141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı subjektif tinnitusa sahip bireylerde Notch Terapi uygulamasının Tinnitus Engellilik Anketi ve Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya 18 yaş ve üstü bilişsel, duyusal ve sözel iletişim kurmayı engelleyen bir problemi olmayan 30 kişi dahil edilmiştir. Sensörinöral tipte hafif-orta dereceli işitme kayıplı olan sübjektif tinnitusa sahip kişiler seçilmiştir. Tinnitus ölçümleri kapsamında tinnitus pitch ve tinnitus loudness belirlenmiştir. Unilateral ya da bilateral Notch Terapi özelliğine sahip işitme cihazı kullanan kişiler esas alınmıştır. Çalışmada Notch Terapi özelliği bulunan işitme cihazı kullanılmış olup vakaların tümü yeni teşhis konulup merkezimize başvuran kişilerden oluşmaktadır. Beck Depresyon Ölçeği ve Tinitus Engellilik Anketleri; vaka ilk başvurduğunda terapi uygulamasına başlamadan önce bir kez, terapiye başladıktan 3 hafta sonra ve terapi başlangıcından 6 hafta sonra uygulanmış ve anket sonuçları arasındaki puan değişimi oransal olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate Notch Therapy application with Tinnitus Disability Questionnaire and Beck Depression in individuals with subjective tinnitus. Thirty people aged 18 and over who did not have a problem that prevented cognitive, sensory and verbal communication were included. Persons with subjective tinnitus of the sensorineural type with mild to moderate hearing loss were selected. Tinnitus pitch and tinnitus loudness were determined within the scope of tinnitus measurements. Persons using hearing aids with unilateral or bilateral Notch Therapy feature are based on. Hearing aid with Notch Therapy feature was used in the study, and all cases consisted of people who were newly diagnosed and applied to our center. Beck Depression and Tinitus Disability Questionnaires; The change in the score between the results of the questionnaire was calculated proportionally when the case first admitted, before starting the therapy application, 3 weeks after starting therapy, and 6 weeks after the initiation of therapy.