Subjektif tinnitus hastalarında NOTCH terapi yönteminin tinnitus engelilik anketi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of NOTCH therapy method in patients with subjective tinnitus using tinnitus disability survey
  1. Tez No: 744501
  2. Yazar: MERT KICALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada subjektif tinnitus hastalarında NOTCH terapi yönteminin tinnitus engellilik anketi kullanılarak etkinliğinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda çalışmada 19'u (%65.5) kadın, 10'u (%34.5) erkek olmak üzere toplam 29 tinnituslu birey dahil edildi. Katılımcıların 14'ünde (%48.3) tinnitus 1-5 yıldır, 12'sinde (%41.4) 5 yıldan daha uzun süredir, 3'ünde (%10.3) ise 0-1 yıldır vardı. Katılımcıların %48.3'ünde tinnitus her iki kulakta, %27.6'sında sağ, %20.7'sinde sol kulakta iken %3.4'ünde ise kafa içinde idi. Katılımcıların %58.6'sında tinnitus sürekli iken %41.4'ünde ise sessiz ortamlarda idi. Katılımcıların %41.4'ünde tinnitus her iki tarafta, %31'inde sol, %27.6'sında ise sağ kulakta şiddetli idi. NOTCH terapisi öncesi hastaların %48.3'ünün tinnitus şiddeti felaket, %24.1'inin ılımlı, %20.7'sinin şiddetli, %3.4'ünün zayıf iken terapi sonrası ise %37.9'unun zayıf, %20.7'sinin şiddetli, %17.1'inin ılımlı, %13.8'inin orta, %10.3'ünün de felaket idi. Katılımcıların yaşı ile NOTCH terapisi öncesi ve sonrası tinnitus şiddetleri arasında ilişki saptanmadı. Cinsiyete göre terapi öncesi ve sonrası tinnitus şiddetleri açısından anlamlı fark saptanmadı. NOTCH terapisi öncesi ve sonrası tinnitus engellilik anketi puanlarında farklılık olup olmadığını belirlemek için Wilcoxon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effectiveness of the NOTCH therapy method in patients with subjective tinnitus by using the tinnitus disability questionnaire. For this purpose, a Toplam of 29 individuals with tinnitus, 19 (65.5%) female and 10 (34.5%) male, were included in the study. Tinnitus was present in 14 (48.3%) participants for 1-5 years, in 12 (41.4%) for more than 5 years, and in 3 (10.3%) for 0-1 years. Tinnitus was in both ears in 48.3% of the participants, in the right ear in 27.6%, in the left ear in 20.7%, and in the head in 3.4%. While the ringing was continuous in 58.6% of the participants, it was in quiet environments in 41.4%. Tinnitus was severe on both sides in 41.4% of the participants, in the left ear in 31% and in the right ear in 27.6%. Before NOTCH therapy, 48.3% of the patients had catastrophic tinnitus, 24.1% moderate, 20.7% severe, 3.4% weak, after therapy 37.9% weak, 20.7% severe, 17.1% moderate. 13.8% were moderate and 10.3% were catastrophic. There was no correlation between the age of the participants and the tinnitus severity before and after NOTCH therapy. There was no significant difference in terms of tinnitus severity before and after therapy according to gender. Wilcoxon analysis was applied to determine whether there was a difference in tinnitus disability questionnaire scores before and after NOTCH therapy.