Marshall Yardımı'nın Akdeniz ülkelerindeki sosyo-ekonomik yapı üzerinde oynadığı rol: Türkiye örneği
The role of Marshall aid on the socio-economic structure in mediterranean countries: The example of Turkey
  1. Tez No: 690171
  2. Yazar: İHSAN URAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkisi, Avrupa ekonomisinin neredeyse ortadan kaybolmasına ve toplumların mevcut sosyal yaşamlarındaki kontrol mekanizmalarının bozulmasına sebebiyet vermiştir. Bu koşullar altında hem ekonomik hem de politik gücü ile dünyada dengeleri değiştiren devlet ABD olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın sonrasında galip devletlerarasında başlayan çıkar çatışmaları dünyayı iki farklı bloğa ayırmıştır. Bu dönem, ABD ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dünya politik sistemindeki rekabetinde ve iki ülkenin dünyanın hamisi olma yönünde atıkları adımların başlangıcı kabul edilir. ABD'nin 1947 yılında ilan ettiği Truman Doktrinine Yunanistan ile birlikte Türkiye'de dahil olmuş, böylece Türkiye iki kutba ayrılmış Dünya da tarafını belli eder duruma gelmiştir. Bununla beraber, İkinci Dünya Savaşında büyük zarar gören Avrupa'nın hızla toparlanmasını isteyen ABD, çok geçmeden Marshall Planı'nı da açıklamıştır. Bu plan çerçevesinde Avrupa'ya ekonomik yardım başlatacağını ilan eden ABD, ekonomik kalkınmayı ön plana çıkartmıştır. Türkiye'nin de 1948 yılında dâhil olduğu bu plan Amerika ile Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda yakınlaşmaları ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The devastating effect of the Second World War led to the almost disappearance of the European economy and the deterioration of the control mechanisms in the existing social lives of societies. Under these conditions, it was the USA that changed the balances in the world with both its economic and political power. After the Second World War, the conflicts of interest between the victorious states divided the world into two different blocs. This period is accepted as the beginning of the USA and the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) rivalry in the world political system and the steps taken by the two countries to become the protectors of the world. Turkey, along with Greece, was included in the Truman Doctrine declared by the USA in 1947, so that Turkey was divided into two poles and the world became clear. However, the USA, which wanted the rapid recovery of Europe, which was badly damaged in the Second World War, soon announced the Marshall Plan. The USA, which announced that it would start economic aid to Europe within the framework of this plan, brought economic development to the fore. This plan, in which Turkey was also included in 1948, resulted in the convergence of the United States and Turkey in economic, political and social fields.