Yetişkin kadınlardaki beslenme alışkanlıklarının uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve duygu durumu ile ilişkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 690172
  2. Yazar: BETÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma yetişkin kadınlardaki beslenme alışkanlıkları ile uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve duygu durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinde Ocak 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü Power Analizi ile hesaplanmış ve 18-65 yaş aralığındaki yetişkin kadınlardan rastgele seçim ile 75 kadın birey olarak belirlenmiştir. Bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve 48 saatlik besin tüketimleri saptanmıştır. Kadınların uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, duygu durumları Beck Depresyon Ölçeği, yaşam kaliteleri Kısa Form-36 ölçeği ile belirlenmiştir. Besin tüketimleri BEBİS programı ile çalışmadan elde edilen bulgular IBM SPSS Statistics 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadaki kadınların yaş ortalaması 48,70±5,72 bulunmuştur. Kadınların %22,7'sinin hiç öğün atlamadığı, %76'sının öğün atladıkları bulunmuştur. Kadınların günlük aldıkları enerjinin ortalaması ise 1110,19±286,70kcal olarak bulunmuştur. Enerjinin proteinden gelen yüzdesi ortalama %16, yağdan gelen yüzdesi %42,18, karbonhidrattan gelen yüzdesi %41,35 olarak bulunmuştur. Kadınların günlük enerji ve besin ögeleri ile duygu durumu ve uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Kadınların aldıkları günlük ortalama enerji ile vitalite skoru ile arasında negatif korelasyon bulunmuştur (p=0,041).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between eating habits and sleep quality, quality of life and mood in adult women. It was held between January 2021 and May 2021 in Adapazarı district of Sakarya Province. The sample size was calculated by Power Analysis and 75 female individuals were randomly selected from adult women aged 18-65 years. Demographic characteristics, eating habits and 48-hour food consumption of the individuals were determined. Sleep quality of women was determined with Pittsburgh Sleep Quality Index, mood with Beck Depression Scale, and quality of life with Short Form-36 scale. The findings obtained in the study of food consumption with the BEBİS program were analyzed with the IBM SPSS Statistics 25 program. The average age of the women in the study was 48.70±5.72. It was found that 22.7% of women did not skip any meals and 76% skipped meals. The average daily energy of women was 1110.19±286.70kcal. The percentage of energy from protein was found to be 16% on average, 42.18% from fat and 41.35% from carbohydrates. There was no significant relationship between women's daily energy and nutrients, mood and sleep quality (p>0,05). Negative correlation was found between the average daily energy and vitality score of women (p=0.041).