Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin fiziksel ve kimyasal tespit uygulamalarındaki bilgi tutum ve becerileri
Knowledge, attitude and skills of nurses working in intensive care in physical and chemical restraints applications
  1. Tez No: 690180
  2. Yazar: BURCU BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırmada, yoğun bakımda çalışan hemşirelerin fiziksel ve kimyasal tespit ile ilgili bilgi, tutum ve becerilerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mart- Nisan 2021 tarihleri arasında görev yapan 108 hemşire ile yapılan tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri Hemşire Tanıtım Formu, Hemşirelerin Fiziksel Tespitlere İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği ve Sedasyon Uygulama Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelendi. Bulgular: Hemşirelerin“Fiziksel Tespitlere İlişkin Bilgi”puan ortalaması 7,96±2,73,“Fiziksel Tespitlerine İlişkin Tutum”puan ortalaması 32,31±5,97,“Fiziksel Tespitlere İlişkin Uygulama”puan ortalaması 36,86±4,55'dir.. Hemşirelerin“Sedasyon Uygulamalarına İlişkin İnanç ve Tutumlar”puan ortalaması 4,09±0,72;“Sedasyon Yönetiminde Dışsal Faktörler”puan ortalaması 3,07±0,96;“Sedasyon Yönetimi Uygulamaları”puan ortalaması 3,89±0,60'dır. Sonuçlar: Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit kullanımına ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları ölçeği ile sedasyon ölçeği puan ortalamalarının yüksek olduğu, sedasyon uygulamalarına ilişkin inanç ve tutumlar, sedasyon yönetiminde dışsal faktörler ve uygulamalar ile fiziksel tespitlere ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları arasında pozitif yönde anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of this thesis is the evaluation of physical determination knowledge, attitude and applications along with chemical determination attitude and application of nurses working at intensive care units. Material and Method: This research is a descriptive cross sectional research conducted with 108 nurses working in between March- April 2021 at Kartal Koşuyolu Postgraduate Degree Education and Research Hospital. Data for this research has been gathered by using Nurse Identification Form, Scale for Knowledge Level, Attitude and Applications of Nurses Regarding Physical Determination and Scale for Application of Sedation. The data gathered in this research has been analysed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 software. Kurtosis and Skewness values have been evaluated in order to present whether the variables of the researched showed normal distribution. Findings: It has been found that the average for“knowledge regarding physical determinations”is 7.96±2.73, the average for“attitude regarding physical determinations”is 32.31±5.97, the average for“application regarding physical determinations”is 36.86±4.55 for all participating nurses. The average for“belief and attitudes in applications of sedation”is found as 4.09±0.72, the average for“external factors in sedation methods”is found as 3.07±0.96, the average for“applications of sedation methods”is found as 3.89±0.60 for participating nurses Conclusions: It has been concluded that the average of sedation scale and knowledge attitude and application scale regarding physical description usage are high; positively significant difference in between belief attitude and applications of physical determinations and external factors and applications on sedation techniques with beliefs and attitude regarding sedation techniques for the intensive care unit nurses.