El bilimi dergisi üzerine bir inceleme
A study on journal of El Bilimi
- Tez No: 690179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 846
Özet
İran, bünyesinde en çok Türk nüfusunu barındıran ülkeler arasındadır. Farklı Türk boyları İran'da yaşadıkları uzun süre zarfında oldukça önemli bir kültürel birikime sahip olmuştur. Destan, masal, atalar sözü, alkış, kargış, ninni gibi edebî ürünler ve kendilerine özgü halk inançları, örf, âdet, gelenek ve görenekler canlı bir şekilde varlığını sürdürmektedir. El Bilimi Dergisi İran'ın Tebriz şehrinde bulunan El Bilimi Müessesesi adlı dernek tarafından yayınlanan bir halk bilimi dergisidir. Dergi İran'da yaşayan çeşitli Türk gruplarının halk bilgisi ürünlerini derleyip bunları yayımlamaktadır. Hem Türkçe hem de Farsça makaleleri ihtiva eden bu iki dilli dergide Türkiye'de çalışan araştırmacıların çalışmaları da tanıtılmaktadır. Tez çalışmaları kapsamında dergide yayınlanan makalelerin bibliyografyası hazırlanacak, bunlar içeriklerine göre sınıflandırılacak, değerlendirilecektir.onra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Iran is amongst the countries that of a large population of Turks resides in. During the long time lived in Iran, different tribes of Turks were of a quite significant cultural accumilation. Literatural products such as epic, tale, proverb, alkish, kargish, lullaby and their unique beleifs, customs and traditions have been vividly keeping exist“El Bilimi”is a folkloric journal published by an assossiation named“El Bilimi Müessesesi”. This journal complies and issues folkloric produets of various Turkic groups living in Iran. Involving both Turkish and Persian articles, in this bilingual journal, works of researchers living in Turkey are also demonstrated. Within the thesis a bibliography of published articles in the journal are to be prepared and these will be classified according to their content and examined.ulacaktır