Görme engelli yollarının kamera görüntüleri aracılığıyla iç ortam yönlendirme
Indoor navigation via camera images of tactile paving
- Tez No: 690181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Engelli bireylerin hareket özgürlüklerinin artması toplumsal hayata katılmaları açısından önem arz etmektedir. Günümüzde engelli bireylerin bağımsız olarak hareket edebilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan biri de görme engelliler için hazırlanmış olan görme engelli yollarıdır. Hissedilebilir yüzeyler olarak da bilinen görme engelli yollarını kullanan görme engelli bireyler, bastonları ile iç ve dış ortamlarda görece kolay hareket edebilmektedirler. Bu çalışmada da görme engelli bireylerin iç ortamdaki hareket kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla kameradan alınan verilerin görüntü işleme teknikleri ile işlenerek kullanıcıya sesli uyarı verecek bir sistem önerilmektedir. Önerilen sistem, görme engelli yollarındaki işaretler esasınca yol ayrımlarının, yolun devam ettiği konumların ve yolun bittiği konumların tespitini yapmaktadır. Ayrıca iç ortamın belirli bölgelerine eklenmiş kare kodlar ile sistem kullanıcısının bulunduğu konumu ve yönünü bildirerek sesli bildirimler vasıtasıyla yönlendirme yapmaktadır. İlgili sistem Beykent Üniversitesi Hadımköy yerleşkesi giriş katında bulunan görme engelli yolları ile test edilmiş ve %98 oranında pozitif doğru sonuç elde edilmiş ve yapılan canlı testler ile önerilen sitemin görme engelli bireyler tarafından iç ortamlarda yönlendirme amacıyla kullanabileceği gözlenmiş ve görme engelli yollarına yeni bir işlev kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing the freedom of movement of disabled individuals is important for their participation in social life. Nowadays, various studies are carried out for disabled individuals to act independently. One of these studies is about the visually impaired ways prepared for the visually impaired individuals. Visually impaired individuals who use tactile paving can move relatively easily indoors and outdoors with their canes. In this study, to increase the ability of visually impaired individuals to get around indoors, a system that will give the user an audible warning by processing the data received from the camera with image processing techniques is proposed. Based on the signs on the tactile paving, the proposed system determines the tactile junctions, the locations of the ongoing tactile and the locations where the tactile ends. In addition, the system informs the location and direction of the user and directs them through voice notifications with QR codes attached to certain parts of the indoor environment. The related system was tested with the tactile paving located on the ground floor of Beykent University Hadımköy Campus, and 98% positive result was achieved. It was observed that the proposed system could be used by visually impaired individuals for guidance and a new function has been given was given to the tactile paving.