Factors controlling the cation exchange between geosynthetic clay liners and compacted subsoils during hydration
Hidrasyon sırasında geosentetik kil örtü ve sıkıştırılmış alt zemin arasındaki katyon değişimini kontrol eden faktörler
  1. Tez No: 690205
  2. Yazar: YASİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAKAN ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, katyon değişimini etkileyen parametrelerden hidrasyon süresi, birim alan başına bentonit kütlesi (BABBK), alt zemin su içeriği ve düşey yük etkisini incelemek amacıyla üç farklı GKÖ ile hidrasyon deneyleri yürütülmüştür. Bu deneyler sonucunda, hidrasyon süresi arttıkça GKÖ'lerin su içeriği arttığı, ancak 4. haftadan sonra su içeriğinin dengeye ulaştığı gözlemlenmiştir. Alt zemin su içeriğinin artmasıyla GKÖ'lerin nihai su içeriğinin arttığı görülmüştür. Ayrıca, BABBK artışının GKÖ'lerin nihai su içeriğinde azalmaya sebep olduğu saptanmıştır. Düşey yükteki artışın ise bentonitlerin şişmesini kısıtlayarak nihai su içeriğinde hafifçe azalmaya sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bağlı katyon analizleri sonucunda, hidrasyonun erken dönemlerinde alt zemin su içeriği arttıkça katyon değişiminin azaldığı görülse de 180 günlük hidrasyon deneylerinde tam tersi bir sonuç elde edilmiştir. Öte yandan, düşey gerilmedeki artış, GKÖ ile alt zemin arasındaki teması iyileştirerek katyon değişiminin gerçekleşmesini kolaylaştırmıştır. Ayrıca, hidrasyon süresi sonunda alt zeminlerin su içerikleri derinliğe bağlı olarak belirlenmiştir. Hidrate edilen GKÖ'nün BABBK'sı arttıkça alt zemin su içeriğinin düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hydration experiments were conducted using three different GCLs to investigate hydration time, bentonite mass per unit area (MPUA), subsoil water content (wsubsoil), and vertical stress. As a result of these experiments, it was observed that as the hydration time increased, the water content of the GCLs increased, but the water content reached equilibrium after the 4th week. It was observed that the final water content (wfinal) of GCLs increased with the increase of water content in the subsoil. It was also observed that the increase in MPUA caused a decrease in the wfinal of the GCLs. It was found that the increase in vertical stress caused a slight decrease in the wfinal by limiting the swelling of the bentonites. As a result of bound cation tests, although it was observed that the cation exchange decreased with increasing water content of the subsoils in the early stages of hydration, the opposite result was obtained in the 180-day hydration experiments. On the other hand, increase in vertical stress facilitated the cation exchange by improving the contact between the GCL and the subsoil. Also, the water content of the subsoils at the end of the hydration period was determined as a function of depth. It was observed that the water content of the subsoil decreased with increasing MPUA of the hydrated GCL.