Doğalgaz projelerinin bilgisayar programı ile hazırlanması
Calculation and reporting by using computer the naturel gas
- Tez No: 69021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Uygulamada çok zaman alan ve dikkat gerektiren doğal gaz hesabını bilgisayarla daha kolay yapabileceğim düşüncesi sonucunda böyle bir tez hazırlamış bulunmaktayım. İlk başta programımı kolaylığı nedeniyle QBASIC programlama dili yapmayı düşündüm. Ancak üzerinde çalıştığım programda değişken sayısının çok fazla olması, bilgisayarın donanım özelliklerinin (özellikle RAM1 in) yüksek olmasını gerektiriyordu. Bunu engellemek için değişkenleri bellekte tutmak yerine dosyada (database) tutmayı, böylelikle standart makinalarda da çalışabilmesini arzuladım. Bu nedenle TURBO PASCAL 7.0 Dilini kullanmak istedim. Fakat Database uygulamalarında kullanışlı olmadığı için CLIPPER 5.2 D diliyle programı yaptım. Fakat ara birim olarak kullanıcıya yönelik bir estetik ve kolaylık elde edilemedi. Bu özellikleri WINDOWS altında programlama yapabilen dillerde olması sebebiyle FOX PRO dilinde karar kıldım. WINDOWS 95 altında çalışabilen VISUAL FOX PRO 3.0 diliyle yapmış olduğum programı, WINDOWS 3.1 tabanlı bilgisayarlarda da çalışabilmesi için FOX PRO FOR WINDOWS 2.6 ile derleyerek sunmuş bulunuyorum. Ancak pek çok defa uygulamada değişik kişiler tarafından kullanılıp, ihtiyaca cevap verdiği konusunda fikirlerini belirtmeleri benim de amacınıza ulaştığım kanaatini verdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this program is calculation and reporting by using computer the Natural Gas Project Calculation where the possibility of making mistake is high and very long time. At first I think to make my program with using BASIC in order to learning it easily. But, the program that I studied, has variables and that's why the computer using this program needs high hardware performance especially high capacity RAM (above 8 mb). To prevent this result. I decided to write variables on hard disk so that it can be run, on low performance or standard machines, and I want to work with TURBO PASCAL 7.0, but especially, database application, it is not strong enough and I decided not to use it. I started working with CLIPPER 5.2 D and completed the program. But I can't get high performance on screen design and user interface. At last, I finished the program by using MICROSOFT VISUAL FOX PRO 3.0 and to let it run under windows 3.1 based machines I compiled it with FOXPRO FOR WINDOWS 2.6. I delivered my program to learn the reality of calculation of it and the result satisfied me.