Manyetik nanoparçacıklarda parçacık büyüklüğü ve geometrisinin manyetokalorik ve manyetik hipertermi özellikleri üzerindeki etkisi
Effects of the particle size and shape of the magnetic nanoaprticles on the magnetic hyperthermia and magnetocaloric properties
- Tez No: 690220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı boyut ve geometrilerde nanoparçacıklar simüle edilerek, manyetik nanoparçacıkların farklı boyut ve geometrilerinin manyetokalorik ve manyetik hipertermi özellikleri üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Sistemler Ising modeline göre tasarlanıp denge durumu ve dinamik faz geçişleri incelenmiştir. Hesaplar Monte Carlo simülasyonu ile yapılıp manyetik nanoparçacıkların düzen parametrelerinin sıcaklık ve zamanla değişimleri elde edilip denge ve dinamik faz geçiş noktaları elde edilmiştir. Manyetokalorik özellikler için manyetik entropi değişimleri manyetik hipertermi özellikleri için ise spesifik soğurma oranları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar manyetik nanoparçacıkların boyut ve geometrilerinin manyetik entropi değişimi ve SAR değerlerini etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, our focus is the effect of diverse dimensions and geometries of nanoparticles on the specifications magnetocaloric and magnetic hyperthermia, using simulations of nanoparticles with diverse dimensions and geometries. The systems used for studying the equilibrium state and dynamic phase transitions have been designed according to the principles of Ising model. The calculations of the changing parameters of magnetic nanoparticles due to temperature and time and the figuring of dynamic phase transition points have all been realised using Monte Carlo simulation. The magnetic entropy changes for magnetocaloric effects and the specific absorption rates for the magnetic hyperthermia effects have been measured. The measurements revealed that the dimensions and the geometries of the magnetic nanoparticles effected the magnetic entropy change and SAR values.