Bilgi, kültür ve eğitim odaklı sivil toplum kuruluşlarında sosyal sermayenin boyutları (İstanbul örneği)
Dimensions of social capital in civil society organizations focused on knowledge, culture and education (The case of Istanbul)
  1. Tez No: 690227
  2. Yazar: ŞERİFE HACER UĞURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sosyal sermaye, güven, sosyal ağlar ve bunların oluşturduğu ilişkilere dayanan bir değerdir. Türkiye'nin sosyal sermaye potansiyelinin ne olduğu tartışmaları dayanışmacı ve köprü kuran sosyal sermaye yaklaşımlarına göre farklılaşabilmektedir. Araştırmada sosyal sermayenin bir biçimi olarak karşımıza çıkan köprü kuran sosyal sermayeye odaklanılmaktadır. Bu sosyal sermaye biçiminin aktif olarak kullanılması ilerleme kapasitesini artıracak kaynaklara ve bilgiye erişimi kolaylaştırmaktadır. Eğitim programları hazırlayan, konferanslar, sempozyumlar düzenleyen, okuma grupları oluşturan Bilgi, Kültür ve Eğitim Odaklı Sivil Toplum Kuruluşlarına gönüllü devam eden bireylerin oluşturduğu sosyal ağlar çeşitli avantajlar sağlayan fırsatlar bütünüdür. Bu sivil toplum kuruluşları, akademik verimi artıran faaliyetlere katılımı çoğaltırken kişiler arası ilişkilerin gelişmesini ve uzun süreli ilişki kanalları oluşmasını da sağlamaktadır. Sosyal sermayeyi köprü kuran özelliğiyle ön plana alan nitel araştırmada İstanbul'daki Bilgi, Kültür ve Eğitim Odaklı Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetine katılanlarla görüşmeler yapılarak çeşitli ve karmaşık ilişkilere dayalı kaynaklara ve bilgiye erişimde köprü kuran sosyal sermayeden faydalandıkları tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, köprü kuran sosyal sermaye yaklaşımını destekler biçimdedir. Araştırmanın bulguları sivil toplum kuruluşlarına dâhil olan katılımcıların, akademik fayda temeline dayalı olarak zaman içinde oluşan arkadaşlık bağları yoluyla güven tesis edebildiğini ve sosyal sermaye oluşturabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social capital is a value based on trust, social networks and the relationships they create. The discussion of what is Turkey's social capital potential can vary according to the social capital approach to establishing solidarity and bridges. The research focuses on the bridging social capital that appears as a form of social capital. The active use of this form of social capital facilitates access to resources and information that will increase progress capacity. Social networks formed by individuals who volunteer to Knowledge, Culture and Education focused non-governmental organizations which prepare educational programs, organize conferences, symposiums, and form reading groups, are a set of opportunities that provide various advantages. These non-governmental organizations increase participation in activities that increase academic efficiency, while also ensuring the development of interpersonal relations and long-term relationship channels. In the qualitative research that brings social capital to the forefront with its bridging feature, the participants in the activities of Knowledge, Culture and Education Focused Non-Governmental Organizations in Istanbul have been interviewed and it has been determined that they benefit from the social capital that bridges the access to resources and information based on various and complex relationships. Analysis results support the bridging social capital approach. The findings of the study show that the participants involved in non-governmental organizations can establish trust and create social capital through friendship bonds that have formed over time, based on academic benefits.