HIIT(yüksek şiddetli interval antrenman) ile zenginleştirilmiş mat pilates uygulamalarının kadınların bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of HITT (high intensity interval training)-enriched mat pilates applications on some physical fitness parameters of female
  1. Tez No: 690228
  2. Yazar: NAZLIHAN TÜRKMEN İÇÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, HIIT antrenman modelini mevcut mat pilates çalışmalarına entegre ederek, kadınların kardiyovasküler kapasitesine ve yağ yakımına olan etkisini değerlendirebilmek ve karşılaştırma yapabilmektir. Maltepe Xoom spor merkezine üye olan sedanter kadınlar gönüllülük esasına dayalı olarak araştırmaya katılmıştır. 18-45 yaş aralığındaki 42 kadın HIIT+Pilates (n=21) ve pilates (n=21) olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırma 12 hafta sürmüştür. Antrenman programına başlamadan bir hafta önce katılımcıların fiziksel ölçümleri (vücut kompozisyonu; vücut yağ yüzdesi, vücut yağ kütlesi, vücut kas kütlesi) ve antropometrik ölçümleri (bel çevresi, kalça çevresi, bel ve kalça oranı, kilo, boy, beden kütle indeksi) alınmıştır. Takip eden 10 hafta boyunca haftada 3 gün antrenman programı uygulanmış ve 12. hafta son ölçümler alınmıştır. Ayrıca gönüllülerin aerobik kapasitelerini belirleyebilmek için Bruce testi, alt ve üst gövde kuvvetini belirleyebilmek için leg press testi, el kavrama kuvveti testi ve core kuvvet testleri uygulanmıştır. Egzersiz sonrası nabzın belirlenmesinde ise nabız monitörlerinden yararlanılmıştır. Verilerin normallik dağılımlarını belirlemek için Shapiro Wilkes W-testi kullanılmıştır. Normallik testi sonucunda verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Tüm değişkenlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri betimleyici istatistik ile hesaplanmıştır. Grup içi ön test ve son test arasındaki farkı belirleyebilmek amacı ile paired samples t test, gruplar arası ön-son test farkı belirleyebilmek için ise independent sample t test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess and compare the impact of the HIIT training model on cardiovascular capacity and fat burning in women's. Sedentary women who are members of the Maltepe Xoom sports centre participated in the research voluntarliy. 42 women between the ages of 18-45 were divided into two groups as HIIT+Pilates (n=21) and pilates (n=21). The research lasted 12 weeks. One week before starting the training program, the participants phsical measurements (body composition, body fat percentage, body fat mass, body muscle mass) and anthropometric measurements (waist circumference, hip circumference, waist –hip ratio, weight, height body mass index) were taken. For the next 10 weeks, a training programme was implemented 3 days a week and the last measurements were taken at the 12th week. In addition, the Bruce test was applied to determine volunteer air capacity, leg pressure test, hand grip test and strength tests. Basic for determining the strength of the lower and upper body. Heart rate monitors were used to determine heart rate after exercise. The Shapiro Wilkes Wtest was used to the normal distributions of the data. As a result of the normality test, it was determined that the data were normally distributed. The arithmetic mean and the standard deviation values for all variables have been calculated by descriptive statistics. Paired samples t-test was used to determine the difference between the pre-test and post-test within the group and the independent sample t-test was used to determine the difference between the pre-posttest and the groups.