GNS3 emülasyonu ile IPV4'ten IPV6 ya geçiş: Bir vaka çalışması olarak yemen PTE
Transition from IPV4 TO IPV6 mechanisms by GNS3 emulation: YPTC as a case study
- Tez No: 690226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda teknoloji, giderek daha fazla cihazın İnternete bağlanmasına yol açan, IPv4 adresinin tüketilmesine yol açan hızlı bir gelişmeye tanık oldu. IETF, IPv6'yı uzun vadeli bir çözüm olarak geliştirdi. Ancak farklı IPv4 ve IPv6'nın başlık yapısı nedeniyle, IETF, IPv6 devralmadan önce hem IPv4 hem de IPv6'nın bir süre bir arada bulunmasına izin vermek için bazı geçiş yöntemleri geliştirdi. Bu çalışma, seçilen bazı geçiş yöntemlerinin (İkili Yığın Yöntemi, NAT6-4 Yöntemi, Manuel Tünelleme Yöntemi, Otomatik 6to4 Tünelleme Yöntemi ve Otomatik ISATAP Tünelleme Yöntemi) GNS3 Emulator ile simüle edilerek YPTC'de uygulanabilecek optimal geçiş yöntemini seçmeyi ve ardından Wireshark aracını kullanarak bunları ağ performans metrikleri (Gecikme, Veri Aktarım Hızı ve RTT) ile değerlendirin.
Özet (Çeviri)
In recent years, technology has witnessed a rapid development, that has led to the connection of more and more devices to the Internet, that has led to consuming the IPv4 Address. IETF developed the IPv6 as a long-term solution. However, due to different IPv4 and IPv6's header structure, IETF developed some transition mechanisms to allow both IPv4 and IPv6 to co-exist for a while before IPv6 take over. This study aims to choose the optimal transition mechanism which can be applied at YPTC by simulating some selected transition mechanisms (Dual Stack Method, NAT6-4 Method, Manual Tunneling Method, Automatic 6to4 Tunneling Method and Automatic ISATAP Tunneling Method) with GNS3 Emulator and then evaluate them with network performance metrics (Delay, Throughput and RTT) by using Wireshark tool.