Okul öncesi dönemdeki çocukların erken okuryazarlık becerilerinin ve ev erken okuryazarlık ortamlarının ailelerinin sosyoekonomik düzeyine göre incelenmesi
A study of early literacy skills and home early literacy environments of preschool children by their families' socioeconomic level
- Tez No: 690231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Erken okuryazarlık becerileri ve ev okuryazarlık ortamı çocukların sahip olduğu ailelerin sosyoekonomik düzeyinden (SED) etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı alt ve üst sosyoekonomik düzeye sahip ailelerden gelen çocukların ev erken okuryazarlık ortamlarının incelenmesi ve alt sosyoekonomik düzeydeki ailelerden gelen çocukların erken okuryazarlık becerilerinin incelenmesidir. Çalışmanın alt ve üst SED'e sahip çocukların ev okuryazarlık becerilerinin incelenmesine amacına yönelik katılımcılarını Tekirdağ/Süleymanpaşa'daki herhangi bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş aralığında normal gelişim gösteren 30 alt SED'e sahip, 30 üst SED'e sahip toplam 60 çocuğun ebeveyni oluştururken alt SED'in erken okuryazarlık becerilerinin incelenmesine yönelik katılımcıları ise yine Tekirdağ/Süleymanpaşa'da bulunan ve maddi geliri belirli bir seviyenin altında olan ailelerin çocuklarına eğitim veren bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden, tipik gelişim gösteren 5-6 yaş grubu 14 çocuk (8 kız, 6 erkek) ve bu çocukların aileleri oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında demografik bilgi formu, Erken Okuryazarlık Testi ve Ev Erken Okuryazarlık Ortamı Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar üst SED'e sahip ailelerin ev okuryazarlık ortamının tüm alt testlerinde alt SED'e sahip ailelerin çocuklarından daha ortalama puanlar elde ettiğini göstermiştir. Anlamlı farklılaşmalar ise okuma ve birlikte okuma alt testlerinde elde edilmiştir. Alt SED'e sahip çocukların erken okuryazarlık becerileri ile demografik değişkenleri arasında ve ev okuryazarlık ortamları ile demografik değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bulgular alan yazın ışığında tartışılmış, uygulamaya ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early literacy skills and home literacy environment are affected by the socioeconomic status (SES) of children's families. The aim of this study is to examine the early home literacy environments of children from families with low and high socioeconomic status, and to examine the early literacy skills of children from families with low socioeconomic status. As this study was conducted to examine the home literacy skills of children with lower and upper SES, the participants of the study are the parents of a total of 60 children, with 30 lower SES and 30 upper SES. These participants are parents who have a child between the ages of 5-6 who show normal development and attend any preschool education institution in Tekirdağ/Süleymanpaşa. The participants of the research conducted to examine the early literacy skills of the lower SES were 14 children (8 girls, 6 boys) aged 5-6 years with typical development who attend a preschool education institution in Tekirdağ/Süleymanpaşa that provides education to the children of families whose financial income is below a certain level and, the parents of these children. The demographic information form, the Test of Early Literacy and the Home Early Literacy Environment Questionnaire were used to collect data. The results showed that the home literacy environment of the families with the upper SES achieved higher average scores than the children of the families with the lower SES on all subtests. Significant differences were obtained in the reading and reading together subtests. Significant relationships were found between early literacy skills and demographic variables of children with lower SES, and between home literacy environments and demographic variables. The findings were discussed in the light of the literature, and suggestions were made for practice and future research.