Okul öncesi dönemdeki çocukların ev içi okuryazarlık ortamı ile ebeveynlerin çocuklarının okuryazarlık motivasyonlarına yönelik algıları arasındaki ilişki
The relationship between preschool children's home literacy environment and parents' perceptions of their children's literacy motivation
- Tez No: 997815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM GÜRGAH OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ebeveynlerin ev içerisinde çocuğa sağladıkları okuryazarlık ortamı çocukların erken okuryazarlık becerilerini edinmesinde ve okumaya yönelik motivasyonlarının artmasında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemindeki çocukların ev içi okuryazarlık ortamı ile ebeveynlerin çocuklarının okuryazarlık motivasyonlarına yönelik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Aynı zamanda çocukların ev içi okuryazarlık ortamı ve ebeveynlerin çocuklarının okuryazarlık motivasyonlarına yönelik algılarının demografik özelliklere göre (anne eğitim durumu, anne yaşı, baba eğitim durumu, baba yaşı, ailedeki çocuk sayısı, çocuğun doğum sırası, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, ailenin aylık geliri, evde kitaplık bulunması) nasıl değiştiği incelenmiştir. Araştırmada korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hatay ilinde okul öncesi eğitime devam eden 221 çocuğun ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Ev İçi Okuryazarlık Ölçeği, Çocuklar İçin Resimli Öykü Kitabı Okumaya Yönelik Algılanan Motivasyon Ölçeği (ÇOYAM) kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini analiz etmek amacıyla T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların ev içi okuryazarlık ortamı ile ebeveynlerin çocuklarının okuryazarlığa yönelik motivasyonlarına ilişkin algılarının toplam puanları ve alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ev içi okuryazarlık ortamının, anne eğitim düzeyi, ailedeki çocuk sayısı ve evde kitaplık bulunma durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Çocukların okuryazarlığa yönelik motivasyonları, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, ailedeki çocuk sayısı, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, ailenin aylık geliri ve evde kitaplık bulunma durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Ev içi okuryazarlık ortamı ile çocukların okuryazarlığa ilişkin motivasyonlarının annenin yaşı, babanın yaşı ve çocukların doğum sırasına göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları, ebeveynlerin bazı özelliklerinin çocuklara sağlanan ev içi okuryazarlık ortamında ve çocukların okuryazarlığa yönelik motivasyonlarında farklılık yarattığını v göstermektedir. Bu araştırma ile çocukların ev içi okuryazarlık ortamının çocukların okumaya yönelik motivasyonlarında önemli bir rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The home literacy environment provided by parents plays a significant role in children's acquisition of early literacy skills and increasing their motivation to read. The aim of this research is to examine the relationship between the home literacy environment of preschool children and parents' perceptions of their children's literacy motivation. It also investigates how the home literacy environment and parents' perceptions of their children's literacy motivation vary according to demographic characteristics (mother's education level, mother's age, father's education level, father's age, number of children in the family, birth order, child's gender, child's age, family's monthly income and presence of a home library). A correlational research design was used in the study. The sample consisted of the parents of 221 children attending preschool education in Hatay province. The sample was determined using the criterion sampling method. A demographic information form, The Home Literacy Environment Questionnaire and the Parental Perceptions of Young Children's Literacy Motivation (ÇOYAM) were used as data collection tools in the study. One-way analysis of variance (ANOVA), T-test, and Pearson correlation test were used to analyse the data of the study. The study found significant relationships between the home literacy environment and children's literacy motivation. The home literacy environment was found to differ significantly according to the mother's educational level, the number of children in the family, and the presence of a home library. Children's motivation towards literacy was found to differ significantly according to the mother's educational level, father's educational level, number of children in the family, child's gender, child's age, family monthly income, and the presence of a library at home. It was found that the home literacy environment and children's motivation towards literacy did not differ significantly according to the mother's age, father's age, and birth order of the children. The results show that certain parental characteristics create differences in the home literacy environment provided for children and in children's motivation towards literacy. This research has determined that the home literacy environment plays a significant role in children's motivation to read.