D vitamininin kognisyon, fiziksel fonksiyon ve ultrasonografik cilt, cilt altı yağ dokusu ve kas ölçümleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of vitamin d on cognition, physical function and ultrasonographic measurements of skin, subcutaneous fat tissue and muscle measurements
  1. Tez No: 690241
  2. Yazar: YAHYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Doğan, Y., D vitaminin Kognisyon, Fiziksel Fonksiyon ve Ultrasonografik Cilt, Cilt Altı Yağ Dokusu ve Kas Ölçümleri Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2021. Bu çalışmanın amacı, D vitamini düzeyi ile cilt, cilt altı yağ dokusu ve kas kalınlığı, kognitif ve fiziksel fonksiyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya 200 erişkin birey (125 kadın, 75 erkek) alındı. Bireylerin demografik/klinik özellikleri ve vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi kaydedildi. Ultrasonografi (US) ile el dorsumundan ve önkol, kol ve uyluk ön yüzlerinden cilt, cilt altı yağ dokusu ve kas kalınlıkları ölçüldü. Kas kuvveti; el kavrama kuvveti ile, fiziksel performans ise; yürüme hızı, zamanlı kalk ve yürü testi (TUG) ve 5 tekrarlı otur kalk testi (CST) ile değerlendirildi. Kognitif fonksiyon için Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanıldı. Hastalar D vitamini düzeyine göre (eksiklik olan;
Özet (Çeviri)
Doğan, Y., Evaluation of the Effects of Vitamin D on Cognition, Physical Function and Ultrasonographic Measurements of Skin, Subcutaneous Fat Tissue and Muscle Measurements, Hacettepe University Medical School, Thesis In Physical and Rehabilitation Medicine, Ankara, 2021. In this study, we aimed to evaluate the relationship between vitamin D level and skin, subcutaneous fat and muscle tissue thicknesses, cognitive status and physical function. 200 adults (125 F, 75 M) were included in the study. Demographic/clinical characteristics, body mass index (BMI), waist and hip circumference measurements were recorded. Skin, fat and muscle tissue thickness were measured from the hand dorsum, anterior sides of the forearm, arm, and thigh by ultrasonography. Muscle strength was evaluated with handgrip strength. Physical performance was evaluated by gait speed, timed up and go test (TUG), 5 times sit to stand test (CST). Standardized Mini Mental Test (SMMT) was used to assess cognitive functions. Patients were divided into two groups according to their vitamin D levels (deficient;