D vitamininin vasküler düz kas hücresi kalsifikasyonuna etkisi ve magnezyum düzeyi ile potansiyel etkileşimler
The effect of vitamin D on vascular smooth muscle cell calcification and potantial interactions with magnesium level
  1. Tez No: 266900
  2. Yazar: FATİH KIRCELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
Diyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalıklar ana ölüm nedenlerinden biridir. Vasküler kalsifikasyon kardiyovasküler ölümde önemlidir. Magnezyumun kalsifikasyonu azaltıcı, D vitaminin kalsifikasyonu artırıcı etkisi rapor edilmiştir. Aradaki etkilişim bilinmemektedir. Bu çalışmada D vitaminin vasküler kalsifikasyon üzerine etkisi ve magnezyum ile potansiyel etkileşimleri incelenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki artan magnezyum konsantrasyonlarıyla vasküler kalsifikasyon azaltılmakta, D vitamini vasküler kalsifikasyonu artırmakta ve magnezyum vitamin D nin ortaya çıkardığı artıştan korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular Diseases are one of the major causes of mortality in dialysis patients. Vascular calcification is an important cause of cardiovascular mortality. Decreases in calcification with magnesium and increases with vitamin D have been reported. But the interaction between two is unknown. In this study, we investigated the effect of vitamin D on vascular calcification and potantial interactions with magnesium. The results shoıw that increased magnesium concentratins lead to decreased vascular calficication, Vitamin D to increased calcification and magnesium prevents from the increase in vascular calcification caused by Vitamin D.