Küresel inovasyon ve insani gelişme endekslerinin işletmelerde rekabete yansıması üzerine bir analiz
An analysis on the reflection of global innovation and human development indexes on competitiveness in businesses
- Tez No: 690271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Toplumların refah seviyesi bireylerin yaşam standartlarıyla yakından ilişkilidir. Ülkelerin gelişmişlik seviyesinin sadece gelirle ifade edilmesinin yeterli olmadığı ön tezi kapsamında hazırlanan İnsani Gelişme Endeksi ülkelerin gelir, eğitim ve sağlık durumlarını inceleyerek bir sentez ortaya koymaktadır. Küresel İnovasyon Endeksi ülkelerin inovasyona yönelik girdi ve çıktılarının incelenmesiyle yenilikçilik seviyelerini ortaya koyarken Küresel Rekabet Endeksi ise ülkelerin sahip oldukları kurumlar, altyapılar, pazar gelişmişliği, işgücü ve mal piyasalarının etkinliği, makroekonomik istikrar, inovasyon kapasitesi, iş dinamizmi gibi faktörleri kullanarak küresel rekabet güçlerini hesaplamaktadır. Küresel ekonomilerde, ulusal ve uluslararası politikalar aracılığıyla ülkelerinin refah düzeylerini yükseltmeyi amaçlayan yöneticiler milli geliri arttırmanın yanında, işsizliği azaltmak, finansal istikrarı devam ettirmek, sağlık ve eğitim imkânlarından toplumun tüm kesimlerinin faydalanmasına imkân tanımak ve adaletin tüm bireylere eşit uygulanmasını sağlamakla yükümlüdür. Toplumun refah seviyesini yükseltmeyi amaçlayan ülkeler yüksek katma değerli ürün ve hizmetler üretip ihraç ederek, ölçek ekonomisiyle birim maliyetleri düşürmenin neticesinde daha fazla ihracat yaparak, küresel markalar oluşturarak rekabet gücünü elde edebilirler. 1999 yılının Aralık ayından günümüze gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile küresel kuruluşların temsilcilerinin bir araya gelmesiyle dünyadaki gelişmelerin değerlendirildiği, sorunlara çözüm önerilerinin getirildiği bir platform olan G-20, finansal istikrarın sağlanması, işsizliğin ve fakirliğin azaltılması, küresel sorunların görüşülmesi amacıyla her yıl toplanmaktadır. Bu çalışmada küresel anlamda yüksek bir temsil gücü bulunan G-20 ülkelerinin, inovasyon ve insani gelişim seviyelerinin küresel rekabet gücüne etkisini belirlemek amacıyla, 2011-2017 yıllarına ait veriler kullanılarak panel veri analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda ülkelerin küresel rekabet gücüyle insani gelişme ve küresel inovasyon seviyeleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prosperity level of societies is closely related to the level of living standards of people. The Human Development Index states that it is not sufficient to express the development level of countries only with income and presents a synthesis by examining the income, education and health status of countries. On the other hand, The Global Innovation Index reveals the innovation levels by examining the inputs and outputs of countries for innovation. The Global Competitiveness Index shows countries' global competitiveness by using factors such as institutions, infrastructures, market development, labour and goods markets efficiency, macroeconomic stability, innovation capacity, and business dynamism. In global economies, managers aim to increase the welfare of their countries through national and international policies. They are obligated to enable all segments of society to benefit from health and education opportunities, increase national income and reduce unemployment, maintain financial stability and ensure that justice is applied equally to all individuals. Countries that aim to increase the competitiveness level by producing and exporting high value-added products and services make more exports by reducing unit costs with economies of scale and creating global brands. The G-20 is a platform where the developments in the world are evaluated, and solutions are offered to problems with the gathering of representatives of global organizations, developed and developing countries since December 1999. They meet every year to ensure financial stability, reduce unemployment, poverty and discuss global problems. In this study, to determine the effect of innovation and human development levels of G-20 countries on global competitiveness, panel data analysis has been applied. It was determined that there is a positive relationship between the countries' global competitiveness with their human development and global innovation levels.