Mahmut Makal ve halk bilimi
Mahmut Makal and folklore
  1. Tez No: 690287
  2. Yazar: BURAK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Köy Enstitülerinden yetişen bir öğretmen yazar olan Mahmut Makal, Türk edebiyatında köy edebiyatı akımını başlatan yazar olarak bilinir. Yapıtlarında genellikle her yönüyle köyü, köylünün yaşantısını, kültürünü ve sorunlarını kaleme alır. Yazar, başta Bizim Köy ile yayımlanan eserinde olmak üzere diğer yapıtlarında da halk hayatı ve kültürünü yaptığı gözlemler ve edindiği tecrübelerden hareketle gerçekçi bir üslupla aktarır. Kendisine halkı ve köylüyü aydınlatmak gibi bir görev yükleyen yazar, kaleme aldığı eserlerde de bu doğrultuda hareket eder. Halk yaşantısına duyduğu bu yoğun ilgiyi yine halkın kendi kültürel ögeleriyle işler. Bu nedenle yazarın eserlerinde halk bilimi bakımından oldukça zengin bir malzeme yer almaktadır. Bu çalışmada yazarın eserlerinde yer alan halk bilimi örnekleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında Makal'ın eserlerinde yer alan kalıplaşmış sözler, söylemelik ve anlatmalık türler, inançlar, törenler vb. ile ilgili olarak birçok örnek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mahmut Makal, a teacher and author who grew up in Village Institutes, is known as the author who started the village literature movement in Turkish literature. In his works, he writes about every inch the village, the life, culture and problems of the villagers. Especially in his work published with Bizim Köy, the author conveys the folk life and culture in a realistic style based on his observations and experiences in his other works, too. The author, who assigns himself the task of enlightening the people and villagers, acts in this direction in his works as well. He deals with this intense interest in public life with the people's own cultural elements. For this reason, there is a very rich supply in terms of folklore in the works of the author. In this study, folklore examples in the author''s works were examined. Within the scope of the study, many examples have been identified regarding stereotyped words, rhetorical and narrative genres, beliefs, ceremonies, etc. in Makal's work.