An Investigation on the Turkish codes, regulations, standards and technical specifications related to geotechnical engineering
- Tez No: 69029
- Danışmanlar: DR. MEHMET E. ÜLKÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Günümüzde bir çok yapı yalnızca bir statik proje mesaisi ile yetinüerek inşa edilmekte olup geoteknik araştırma ve bulguların değerlendirilmesi çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Bina ve tesislerin yerel zemin koşullarına uygun olarak inşa edilmemesi, yapı ve insan sağlığı acısından risk oluşturmaktadır. Hızlı şehirleşme süreci içinde yapılan yüksek ve özellikli yapılar ile deprem açısından riskli bölgelerde bulunan yapılar için geoteknik araştırma ve projelendirmenin önemi büyüktür. Bu tez çalışmasında, ülkemizde uygulanmakta olan geotektik mühendisliği ile ilgili yasa, tüzük, yönetmelik, şartname ve standartların, olanaklar ölçüsünde taranıp belirlenmesi, kapsam ve içerikleri ile özlüce tanıtılması amaçlanmıştır. Tez metninde onüri adet geoteknik ile ilgili Türkçe mevzuat ve metin tanıtılmış, bunlardan bir bölümü ayrıca, irdelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the construction of a considerable part of buildings and other structures, geotechnical rules and regulations are not taken into consideration. These are constructed without soil investigation. Such a situation results even in dangerous results for people and commodities. Especially structures that are located in earthquake zones must be properly designed and constructed according to the geotechnical rules and requirements. In this perspective, an investigation on the Turkish codes, regulations, specifications and standards related to Geotechnical Engineering, has been chosen as the subject of this thesis. These are presented in this text as outlined in main aspects, as well some criticisms and evaluations are also provided, at least for some of them.