A Scheduling application
- Tez No: 69028
- Danışmanlar: DR. ERKAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu tez optimum ana üretim çizelgesi olmamasından dolayı yok satma ve yüksek stok düzeyi problemleri ile karşılaşan bir süt fabrikasındaki üretim c; çizelgeleme uygulamasını ele almaktadır. Müşteri tatmininin ön planda olduğu bir strateji izlendiği için, üst yönetim tarafından belirlenmiş güven düzeyinde ürünlerde yok satma durumu istenmemektedir. Aynı zamanda elde bulundurma maliyetinin de minimize edilmesi beklenmektedir. Bu tezde Terra Pak paketleme ünitesinde paketlenen ürünler için optimum haftalık üretim çizelgesi geliştirilmiştir. Pazarlama şirketinin verdiği 100 haftalık talep tahminleri ve gerçekleşen satışlar arasındaki fark incelenmiştir. Bu farkın Normal dağılıma uyduğu test edilmiştir. Söz konusu bu değerler yardımıyla, üst yönetim tarafından belirlenen güven düzeyine göre her ürün için güven stok miktarları bulunmuştur. Aynı şekilde, tedarik süresi içinde ürünlere gelen talep miktarları da incelenerek normal dağılıma uygunluğu test edilmiş ve bu değerler yardımıyla“service level per order cycle”modeli kullanılarak her ürün için güven stok miktarları belirlenmiştir. İki ayrı modele göre bulunan güven stoklan üst yönetimin planlama dönemi stratejisine uygun olacak şekilde incelenerek her ürün için stok miktarları belirlenir. Belirlenen güven stoklan, elde bulundurma maliyetinin minimizasyonu amaç denklemi olan linear programlama modeline yerleştirilerek optimum haftalık üretim çizelgesi bulunur..3
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents an application of the production scheduling in the master program in a leading dairy product company that faces problems such as frequent stock outs and high inventory levels due to the lack of optimum production schedule. Since top management strategy is based on customer satisfaction, a master production schedule must satisfy the customer service level in target and minimize the carrying cost as well as overall inventory costs. In this thesis the optimum master production schedule is developed for the products packaged in Tetra Pak packaging unit. The possibilities of whether the problems were results of the lack of forecast accuracy are examined. The forecasts and realized sales are tested if they follow normal distribution. To calculate the safety stock which gives minimum stock outs, forecast and sales deviations are examined according to service level per order cycle and the model improved in this thesis. In the model presented, forecast - sales values are tested and safety stock is determined according to the given service level. Based on the two models, safety stock for each product that fits top management strategy for the planning period is determined. In this thesis; for the planning period, the optimum safety stocks are determined based on the models which satisfy minimum stock- outs. An optimum weekly production schedule will be developed by minimizing the linear programming equation of total cost which is a function of holding cost.