Yerel halkın turizm algısının turizm desteğindeki etkisi: Midyat örneği
The effect of local people's tourism perception on tourism support: The case of Midyat
  1. Tez No: 690299
  2. Yazar: GÖKHAN ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Turizm faaliyetlerinin gerçekleştiği yerlerde sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel etkiler dahil çeşitli etkiler gözlenmektedir. Bu etkilerin yerel halk tarafından nasıl algılandığını bilmek; ülke ve bölge turizminin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bir bölgede turizm sektörünün gelişmeye başlamasıyla birlikte hem pozitif hem de negatif sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel etkiler meydana gelebilmektedir. Bu etkileri en çok yerel halk hissetmektedir. Bu nedenle turizm faaliyetlerine yönelik yerel halkın tutum ve davranışlarının ölçülmesi önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Tarihi, kültürü ve inanç turizmi yönünden önemli turistik çekiciliklere sahip olan Midyat ilçesi, ulusal ve uluslararası turizm hareketleri yönünden önemli bir turistik destinasyon olarak görülmektedir. Bu çalışmada, Midyat ilçesindeki yerel halkın turizm gelişimine ve turizmin ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel etkilerine yönelik algılarının belirlenmesi amacıyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Anket formları yüz yüze görüşme tekniği ile doldurtulmuştur. Araştırma sırasında kullanılmak üzere 450 adet anket formu hazırlanmış ve bu anket formları uygulanmıştır. Dağıtılan anket formlarının 47 adedinin katılımcılar tarafından tam olarak doldurulmadığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda 403 anket değerlendirmeye alınmış ve SPSS programına girişi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various effects, including socio-cultural, economic, and environmental effects, are observed in places where tourism activities occur. Knowing how the local people perceive these effects; is of great importance for the country's future and regional tourism. With the development of the tourism sector in a region, both positive and negative socio-cultural, economic, and environmental effects may occur. Local people feel these effects the most. For this reason, measuring the attitudes and behaviors of local people towards tourism activities has become an important research topic. Midyat district, which has important tourist attractions in terms of history, culture, and faith tourism, is seen as an important tourist destination in national and international tourism movements. In this study, a survey method was carried out to determine the local people's perceptions in Midyat district towards tourism development and the economic, socio-cultural, and environmental effects of tourism. Questionnaire forms were filled with face-to-face interview techniques. 450 questionnaires were prepared to be used during the research, and these questionnaires were applied. It was determined that 47 of the distributed questionnaires were not filled by the participants. As a result, 403 questionnaires were evaluated and entered into the SPSS program.