Sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin çokkültürlü eğitime ilişkin tutum ve görüşlerinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Analysis of social studies and classroom teachers'attitudes towards multicultural education
  1. Tez No: 690300
  2. Yazar: NURSEDA TEYMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BELDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin çokkültürlü eğitim ile ilgili görüşlerini ve çokkültürlü eğitim tutumlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Erzurum ili merkez ilçelerinde görev yapan sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma, hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinin beraber kullanıldığı karma yöntem yaklaşımına göre tasarlanmıştır. Nicel veriler“Öğretmenlerin Çokkültürlü Eğitim Tutum Ölçeği”testi ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan nicel verilerin analizi Sosyal Bilimler için istatistiksel program (SPSS) ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analize tabi tutulmuştur. Betimsel analizde veriler belirli temalar halinde sınıflandırılarak açıklanmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin çokkültürlü eğitime ilişkin görüşlerinin daha çok olumlu olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin çokkültürlü eğitim ile ilgili çeşitli ön yargıları ve bilgi eksiklikleri olduğu gözlemlenmiştir. Ulaşılan sonuçlara bakıldığında öğretmenlere çokkültürlülük ve çokkültürlü eğitim ile ilgili seminerler veya ayrı bir ders verilmesi şeklinde bilgilendirme yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyse the views of social studies and classroom teachers about multicultural education and their attitudes towards multicultural education in terms of different variables. The research was conducted in the 2018-2019 academic year. The working group of the research consists of social studies and classroom teachers who work in the central districts of Erzurum province. The study was designed according to the mixed method approach in which both quantitative and qualitative research methods are used together. Quantitative data were collected with the“Multicultural Education Attitude Scale of Teachers”test. The qualitative data of the research were collected by a semi-structured interview form.The analysis of the quantitative data used in the research was analyzed with the statistical program for Social Studies. (SPSS).qualitative data were subjected to descriptive analysis. In the descriptive analysis, the data were classified and explained under certain themes. According to the quantitative results of the research, it was stated that the views of social studies and classroom teachers about multicultural education were more positive. According to the qualitative results of the study, it has been observed that social studies and classroom teachers have various prejudices and lack of knowledge about multicultural education.Considering the results achieved, it may be suggested to inform teachers in the form of seminars or a separate course on multiculturalism and multicultural education