Sağlıklı yenidoğanlarda farklı tipteki hepatit B aşılarının etkinliklerinin karşılaştırılması
The Comparasion of efficacies of the different types of hepatitis B vaccines in healthy newborn
- Tez No: 69031
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma Ağustos 1997 ve Haziran 1998 tarihleri arasında G.A.T.A. Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'nde yapılmış olup farklı tiplerdeki rekombinant hepatit B aşılarının yenidoğanlardaki etkinliklerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmamızda HBsAg negatif annelerden doğan 120 sağlıklı term yenidoğan rastgele olarak üç gruba ayrıldı. Grup I (n:40) 10 ng Hepavax Gene® (Green Cross) aşısı, Grup II (n:40) 10 ug Engerix B® (Smith Kline Beecham) aşısı, Grup IH (n:40) 20 ug Gen Hevac B® (Pasteur Merieux Connaught) aşısı ile 0, 1 ve 6. aylarda aşılandı. Aşılar uyluğun anterolateraline intramusküler olarak uygulandı. İkinci ve üçüncü dozlardan sonra serum örnekleri toplamp enzim immun assay ile anti-HBs titreleri ölçüldü. Üçüncü dozdan sonra üç grupta da tamamen serokonversiyon oluştu (%100). İkinci ve üçüncü dozlardan sonra seroproteksiyon oranlan sırasıyla Grup I'de %72.5 ve %100, Grup Il'de %80 ve %97.5, Grup ül'te %60 ve %95 bulundu. Serokonversiyon ve seroproteksiyon oranlan açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İkinci ve üçüncü dozlardan sonra geometrik ortalama antikor titreleri (mlU/ml) ise sırasıyla Grup I'de 39.14 ve 791.53, Grup Il'de 43.46 ve 802.11, Grup IH'te 24.81 ve 521.51 bulundu. İkinci doz sonrası gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Üçüncü doz sonrasında geometrik ortalama antikor titreleri açısından Grup I ve Grup II arasında anlamlı fark saptanmazken (p>0.05), Grup I ile Grup III arasında (p=0.0034) ve Grup II ile Grup İÜ arasında (p=0.0000) anlamlı fark saptandı. Çalışmamızın sonucunda üçüncü doz aşıdan sonra üç aşının da koruyucu antikor oluşturmada yeterli olduğunu, ancak maya kökenli aşılar olan Hepavax Gene® ve Engerix B®'nin memeli hücresi kökenli aşı olan Gen Hevac B®'ye göre daha yüksek seviyelerde antikor oluşturduğunu saptadık. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in Department of Pediatrics at GATA Haydarpaşa Training Hospital between August 1997 and June 1998 and was aimed to evaluate the efficacy of the different types of recombinant hepatitis B vaccines in newborns. A total of 120 healthy term neonates born to HBsAg-negative mothers (0-25 days of age) were randomly distributed into three groups. Group I received Hepavax Gene® (Green Cross) 10 \i% (n=40), Group II received Engerix B® (Smith Kline Beecham) 10 \x% (n=40) and Group m received Gen Hevac B® (Pasteur Merieux Connaught) 20 ng (n=40) at 0, 1,6 months of age. Vaccines were given intramuscularly into anterolateral tight. Blood samples were drawn one month after second and third doses of vaccination and anti-HBs titers were measured by immun assay. After third dose, seroconvertion rates were %100 in all groups. After second and third doses, seroprotection rates were %72.5 and %100 in Group I, %80 and %97.5 in Group n, %60 and %95 in Group HI respectively. The differences of seroconvertion and seroprotection rates between groups were not statistically significant. Geometric mean titers (mIU/ml) after second and third doses were 39.14 and 791.53 in Group I, 43.46 and 802.11 in Group II, 24.81 and 521.51 in Group III respectively. After second dose, the difference of geometric mean titers between groups was not statistically significant. After third dose, there was statistically significant difference between Group I and Group HI (p=0.0034) and Group n and Group HI (p=0.0000), while there was no difference between Group I and Group II (p>0.05). Consequently, we observed that all three vaccines were effective in protection, but Hepavax Gene® and Engerix B® reached higher titers of anti-HBs compared to Gen Hevac B® after third dose of vaccination. 41