0-13 yaş arası sağlıklı çocuklarda IgE düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 69032
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Ülkemizde normal çocuklarda yaş gruplarına göre serum IgE düzeyleri bilinmemektedir. Bu çalışmada GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne başvuran, İstanbul bölgesinde yaşayan 310 normal çocukta serum total IgE düzeyleri MEIA yöntemi ile 0-13 yaş arasında değişen çocukların IgE düzeylerinin geometrik ortalamaları 33 IU/ml olarak bulunmuştur. Serum IgE düzeylerinin yaşla orantılı olarak arttığı görülmüştür. Çocukluk yaş grubunda yörelere, kullanılan metoda ve her kite göre normal IgE değerleri değişebilir, her laboratuvar kendi normal değerini saptamalıdır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum IgE levels may very according to age, sex, genetic, geographic and socioeconomic conditions. Serum total IgE levels of normal children have not been determined yet in all the regions of Turkey. In this stady, we measured the serum IgE levels of 310 healthy children living in the Istanbul region by using the MEIA method. Their ages ranged between 0-13 years. The value of IgE levels was expressed as IU/ml. The geometric means of these values were calculated and was found to be 33 IU/ml. 53