Göç kaynaklı risk ve tehditlerin önlenmesinde istihbarat
The use of the intelligence to prevent migration-related risks and threats
- Tez No: 690332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, göç olgusunu multidisipliner ve interdisipliner bir yaklaşımla ele almakta; özellikle küreselleşme çağında göç kaynaklı risk ve tehditlerle mücadelede istihbaratın önemi ve nasıl kullanıldığına odaklanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle göç terminolojisi içinde yer alan 'göçmen', 'mülteci' ve 'sığınmacı' kavramları arasındaki ayrım ortaya konmuş; göçün nedenleri ve türleri üzerinde durulmuş, güvenlik bağlamında göçün ulusal ve uluslararası hukuktaki yerine değinilmiş ve günümüzde göç yönetimi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; göç ve güvenlik arasındaki ilişki uluslararası ilişkiler disiplininin eleştirel teorileri içindeki Kopenhag Ekolünün 'güvenlikleştirme' konsepti ile açıklanmıştır. Bu bağlamda öncelikle bireyler, toplumlar ve devletler açısından göç kaynaklı risk ve tehditlerin siyasi, ekonomik, demografik, sosyo-kültürel ve özellikle güvenlik-istihbarat boyutlarıyla değerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra göçün güvenlik ve istihbarat boyutu; göç ile terörizm, radikalleşme, suç artışı, göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı arasındaki bağlantıyı açıklamak amacıyla detaylandırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, göç kaynaklı risk ve tehditlerin önlenmesinde istihbaratın rolü, mahiyeti ve nasıl kullanıldığı her başlıkta vaka örnekleriyle anlatılmıştır. Bu bölümde, istihbarat özelinde genel bir çerçeve çizildikten sonra göç konusunda istihbarat üreten aktörlere değinilmiştir. Göç istihbaratı, genellikle stratejik seviyede ele alınması gereken ve tüm kaynak istihbaratı gerektiren bir konudur. Göç özelinde konularına ve istihbarat toplama disiplinlerine göre en çok kullanılan istihbarat türleri analiz edilmiştir. Göçün sebep olduğu risk ve tehditlerin önlenmesi kapsamında yürütülen istihbarat faaliyetlerinde ön plana çıkan temel istihbarat konuları; başta 'güvenlik-suç istihbaratı' olmak üzere 'ekonomik istihbarat', 'siyasi istihbarat', 'sosyokültürel istihbarat', 'demografik istihbarat', 'ulaşım istihbaratı' ve 'biyografik istihbarat'tır. Öte yandan, bu alanlarda en çok ön plana çıkan istihbarat toplama yöntemleri 'teknik elektronik istihbarat', 'sinyal istihbaratı', 'insan istihbaratı', 'açık kaynak istihbaratı' ve 'sosyal medya istihbaratı'dır. Göç kaynaklı tehdit ve riskler arasında en çok ön plana çıkan konular terörizm ve kaçakçılık gibi organize suçlar olduğu için güvenlik-suç istihbaratı bu kapsamda vaka örnekleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
While this thesis deals with the phenomenon of migration with a multidisciplinary and interdisciplinary approach, it focuses on how intelligence is used to prevent migration-related risks and threats. In the study, firstly, the distinction between the concepts of migrant, refugee, and asylum-seeker in the migration terminology is made. Then, causes and types of migration are explained. The place of migration in national and international law in the context of security is mentioned. After, current international and national migration managements are discussed. In the second part of the study, the relationship between migration and security is explained by the 'securitization' concept of Copenhagen School within the critical theories of the International Relations. In this context, migration related risks and threats in terms of individuals, societies, and states are evaluated within the frame of economic, political, demographic, socio-cultural, and especially security-intelligence dimensions. Then, the security and intelligence dimensions of migration are detailed to explain the link between immigration and terrorism, radicalization, crime rate, and smuggling. In the last part of the study, the role and nature of intelligence and how it is used in the prevention of migration-related risks and threats are explained with sample cases under each title. In this section, a general framework for intelligence is drawn, and the actors who used intelligence on migration are mentioned. Migration intelligence is an issue that often needs to be addressed at the strategic level and requires all resource intelligence. The most used intelligence types are analyzed according to their subjects and intelligence collection disciplines in the migration context. The most prominent intelligence issues in the intelligence activities carried out within the scope of prevention of risks and threats caused by migration are primarily 'security-criminal intelligence', 'economic intelligence', 'political intelligence', 'socio-cultural intelligence', 'demographic intelligence', 'transportation intelligence', and 'biographical intelligence'. On the other hand; the most prominent intelligence collection methods in these issues are 'technical electronic intelligence', 'signal intelligence', 'human intelligence', 'open-source intelligence', and 'social media intelligence'. Since the most prominent issues among migration-related threats and risks are organized crimes such as terrorism and smuggling, security-crime intelligence is explained with case examples in these contexts.