Özel okul yöneticilerinin iletişim becerileri ile öğretmenlerinin motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between the communication skills of private school managers and the motivation of the teachers
  1. Tez No: 690333
  2. Yazar: MELTEM KAYNAR AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; özel okullarda görev yapan branş ve sınıf öğretmenlerinin motivasyonları ve okul yöneticilerinin iletişim becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki çeşitli eğitim kademelerindeki özel okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için veriler İstanbul ilinde bulunan özel okullardan seçilmiş 5 özel okulda görev yapan 105 öğretmenden toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analiz edilmesinde SPSS 20 programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik özelliklerinin dağılımı frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Anketlerden alınan puanların tanımlayıcı istatistikleri olarak ortalama ve standart sapma verilmiştir. Öğretmenlerin ölçeklerden aldıkları puanların tanıtıcı özelliklere göre farklılaşma durumlarının incelenmesinde Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin iletişim becerileri algıları ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmada yöneticilerin anlama-empati kurabilme yetileri ile öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde yöneticilerin sosyal rahatlığı sağlama durumları ile öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri arasında pozitif yönlü ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yöneticilerin iletişim süreçlerinde destekleyici nitelikteki yaklaşımları ile öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the motivation of the branch and class teachers working in a private school and their perceptions about the communication skills of school administrators. The universe of the study consists of teachers working in private schools at various educational levels in Istanbul. For the sample of the study, a total of 105 teachers were reached from the teachers in 5 schools randomly selected from private schools in Istanbul. Questionnaire was used as a data collection tool in the study. The data in the study were collected by distribution of the link obtained through the online survey platform with the questionnaire form. SPSS 20 program was used to analyze the data of the research. The distribution of the introductory characteristics of the teachers is shown in terms of frequency and percentage. Mean and standard deviation are given as descriptive statistics of the scores obtained from the scales. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H tests were used to examine the differentiation of the scores of the teachers from the scales according to the introductory characteristics. Spearman Correlation analysis was used to determine the relationships between teachers' perceptions of communication skills and their motivation levels. As a result, a positive relationship was found between administrators 'understanding and empathy skills and teachers' intrinsic and extrinsic motivation levels. Similarly, it has been determined that there is a positive relationship between administrators 'state of providing social comfort and teachers' intrinsic and extrinsic motivation levels. In addition, a positive relationship was found between the supportive approaches of the administrators in the communication processes and the intrinsic and extrinsic motivation levels of the teachers.