İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı OE_YZ_1172 numaralı Şiir mecmuası (1b-68a) (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
Poetry collection registered with no OE_YZ_1172 in Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Atatürk Library (1b-68a) (Analysis-text-classification according to MESTAP)
- Tez No: 690352
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 550
Özet
Bu çalışmada Klasik Türk Edebiyatı sahasında son derece önemli kaynaklar arasında yer alan mecmuaların öneminden bahsedilerek, çalışmamıza konu olmuş İBB Atatürk Kitaplığı OE_Yz_1172 numarada kayıtlı mecmuanın üç ana başlık altında incelemesi yapılmıştır. Birinci bölümde İBB Atatürk Kitaplığı'nda kayıtlı olan mecmuanın nüsha tavsifi yapıldıktan sonra mecmuanın şair ve şiir dizini yapılmış; karşılaşılan bazı problemlere değinilerek mecmuanın müstensihi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde 1b-68a aralığında yer alan nazım ve nesirler şekil ve muhteva hususiyetleri bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise metinde takip edilen yol anlatıldıktan sonra mecmuanın transkripsiyonlu metni verilmiş; MESTAP'a göre tasnifi yapılarak çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the poetry collection registered with no. OE_Yz_1172 in Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Atatürk Library is analysed under three main parts regarding the importance of poetry collections among sources in Classical Turkish Literature. In the first part, after the poetry collection registered in IMM Atatürk Library is descripted, the poet and poem index of the poetry collection is made, and some information about the amanuensis of the poetry collection is given while mentioning encountered problems about the poetry collection. In the second part, poems and proses rang among 1b-68a are analysed in terms of form and content. In the last part, study method used in this research is explained, the phonetic transcription of the poetry collection is given, and the research is completed with sorting the poetry collection according to MESTAP.