İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı OE_YZ_1172 numaralı Şiir mecmuası (68b-109a) (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
Poetry collection registered with no OE_YZ_1172 in Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Atatürk Library (68b-109a) (Analysis-text-classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 690355
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Klâsik Türk edebiyatı sahasında mecmualar önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada öncelikle mecmuaların öneminden söz edilerek, çalışmamıza konu olan İBB Atatürk Kitaplığı OE_Yz_1172 numarada kayıtlı mecmua üç ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölümde öncelikle çalışmaya konu olan mecmuanın nüsha tavsifi yapılmıştır. Mecmuanın şair ve şiir dizinine yer verildikten sonra mecmuada karşılaşılan problemlere değinilerek, mecmuanın derleyeni hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde 68b-109a varakları arasında yer alan manzum ve mensur eserler şekil ve muhteva yönünden incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise metinde takip edilen yol gösterildikten sonra mecmuanın transkripsiyonlu metnine yer verilmiş ve MESTAP'a göre tasnifi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry collections have remarkable significance in Classical Turkish Literature and regarding this significance, the magazine registered with no. OE_Yz_1172 in Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Atatürk Library is analysed under three main parts in this research. In the first part, the magazine registered in IMM Atatürk Library is descripted. Later, poet and poem index of the magazine is given. While mentioning some encountered problems in the magazine, information about the amanuensis is given. In the second part, poems and proses rang among 68b-109a are analysed in terms of form and content. In the third part, study method used in this research is explained, the phonetic transcription of the magazine is given, and the research is completed with sorting the the poetry collection according to MESTAP.