Havayolu sektöründe hedef kitleli kampanya stratejisinin marka imajı ve satın alma kararına etkisi: Bir havayolu şirketi uygulaması
The effect of targeted campaigns on brand image and purchase decision in the airline industry: A study on an airline company
- Tez No: 690353
- Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Globalleşen dünyada, şirketler pazarda rekabet gücünü koruyabilmek için, çeşitli stratejiler geliştirmekte ve bu yönde yatırımlar yapmaktadır. Bu araştırma, havayolu sektöründe yer alan bir şirketin müşteri bazlı yaklaşımlarla yolcularının satın alma tutumlarını ve müşteri gözüyle marka imajını nasıl şekillendirdiğini anlamayı hedeflemektedir. Bu hedefe yönelik olarak araştırma, hedef kitleli kampanya girişimlerinin yolcuların bilet satın alma kararlarına ve marka imajına etkilerini incelemeye odaklanmıştır. Bu kapsamda 218 Pegasus Havayolları markasının yolcuları üzerinde bir çalışma uygulanmıştır. Anket yolu ile elde edilen veriler, faktör analizleri ve regresyon analizleri ile incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre kişileştirilmiş kampanyaların satın alma kararında ve marka imajı üzerinde olumlu yönde etkili olduğu belirlenmiştir. Analizler, marka imajının satın alma kararı üzerinde oldukça önemli olduğunu göstermiş, marka imajını güçlendirmeye yönelik yapılacak hedef kitle kampanyalarının satın alma kararında etkili olacağı tespit edilmiştir. Tüm araştırma bulguları detayları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, companies develop various strategies and make investments in order to maintain their competitiveness in the market. This research aims to understand how a company in the airline industry shapes the purchasing attitudes of its passengers and its brand image in the eyes of customers with customer-based approaches. For this purpose, the research focused on examining the effects of targeted campaign initiatives on passengers' ticket purchasing decisions and brand image. In this context, a study was conducted on the passengers of 218 Pegasus Airlines brands. The data obtained through the questionnaire were analyzed and evaluated by factor analysis and regression analysis. According to the results, it has been determined that personalized campaigns have a positive effect on the purchase decision and brand image. The analyzes have shown that the brand image is very important on the purchasing decision, and it has been determined that the target audience campaigns to strengthen the brand image will be effective in the purchasing decision. All research findings were evaluated in detail.