18. yüzyılda yaşayan geleneksel Türk sanat müziği bestecilerinin hicaz makam ailesi yaratmalarında özdeş ve benzeş müzik ifadeleri
Identical and resembling musical expressions in the hicaz makam family creations of the Turkish traditional art music composers lived in 18th century
- Tez No: 690369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI BAHADIR TUTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Çalışmamızda, günümüzde sıkça kullanılan kalıp motif, ezgi çekirdeği gibi kavramlar ile ilişkili olarak eserlerin özdeş ve benzeş müzik ifadeleri tabanında tasnif edilebileceği ön görülmüştür. Giriş kısmında farklı kitaplardaki figür, motif, cümlecik ve cümle tanımlarını inceledik. Birinci bölümde, XIII. yüzyıldan günümüze hicaz makam ailesi tariflerini inceledik. Taramasını gerçekleştirdiğimiz tarifleri dizi odaklı, seyir odaklı ve dizi/seyir odaklı olmak üzere üç farklı bölüme ayırdık. Yapılan eser taraması edisyon kritik sonucunda XVIII. yüzyılda bestelenen hicaz makam ailesine ait toplamda 33 besteci ve 55 esere ulaştık. Taraması yapılan eserlerdeki özdeş ve benzeş müzik ifadelerinin tasnifini gerçekleştirdik. İkinci bölümde, XVIII. yüzyılda hicaz makamında eser veren bestecilerin hayatları, eğitim gördükleri ve yetiştikleri yerler ve diğer bestecilerle olan ilişkileri üzerinde çalışma yaptık. Osmanlı'da eğitim alınan/verilen kurumların taramasını gerçekleştirdik. Üçüncü bölümde, eserlerde ulaştığımız özdeş/benzeş müzik ifadeleri ile ilgili bulguların grafik, tablo ve şekiller vasıtasıyla açıklamasını yaptık.
Özet (Çeviri)
In our work, the classification of pieces regarding identical and resembling musical statements in conjunction with the terms that are used frequently nowadays such as stereotype motifs and melodic seeds is envisaged. In the introduction, we reviewed the definitions of figure, motif, clause and sentence in various books. We analyzed of Hicâz makam family members' descriptions from 13th century to this day in the first part. We divided the descriptions that are scanned into three different parts; scale focused, melodic route focused, and (scale/melodic route) focused. Based on the result of critical edition, we have choosen 33 composers and 55 pieces in total that belong to Hicâz makam family composed in 18th century. We classified the identical and resembling musical statements in the pieces that are analyzed. In the second part, we carried out a study based on the 18th century composers' lives who composed in the members of this makam family, their educational backgrounds, settlements, and relationships with other composers. We analyzed the educational institutions in Ottoman Empire. In the third part, we explained the indications of identical/resembling musical statements we found in works via charts and images.