Termal görüntü işleme yöntemi ile paket sızdırmazlık ve yapışma kontrolü
Package sealing and adhesion control by thermal image processing
  1. Tez No: 690390
  2. Yazar: YASİN YAĞIZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sürekli artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak yükselen tüketim, farklı ürünlerin üretim alanlarında birçok teknolojik yeniliğin ortaya çıkması gerekliliğini doğurmuştur. Yükselen tüketime bağlı birçok sektör de günümüz taleplerini yakalamak ve en verimli sonuçları elde etmek adına buna paralel olarak gelişmektedir. Şüphesiz ki söz konusu bu sektörlerden en önemlileri, gıda ve hijyen sektörleridir. Bu sektörlerdeki üretim süreçleri oldukça farklı şekillerde gerçekleşse de bu sektörlerde insan sağlığına doğrudan etki edecek ürünler üretildiği için bu ürünlerin tüketiciye ulaşana kadar doğru şekilde muhafaza edilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenledir ki, bu sektörlerin üretim süreçlerinde en kritik konulardan biri de söz konusu ürünlerin doğru şekilde paketlenmesidir. Paketleme konusu, paketlenecek ürüne göre farklılık göstermekte olsa da tüm paketleme işlemleri için en kritik ortak nokta; paketlerin muhafaza ettikleri ürünü olabildiğince dış etkenlerden koruyabilmesidir. Bunu sağlamak adına, paketli ürün üreticileri ne kadar önlem alsalar da farklı nedenlerden kaynaklı hatalı üretilen birçok paketli ürün ortaya çıkmaktadır. Eğer hatalı paket üretimi tamamen engellenemiyorsa bu noktada hatalı olan paketlerin tespit edilip, üretim süreci devam ederken ayrıştırılması ihtiyacı doğar. Çalışma konusu da bu hatalı paketlerin insan gücü olmaksızın otomatik olarak tespit edilip üretimden ayrıştırılması için termal görüntü işleme yöntemi kullanılarak yeni bir kontrol sistemi geliştirilmesini hedeflemiştir. Bu hedefe ulaşmak için gerçekleştirilen çalışmalar partner şirket bünyesinde hijyen sektörüne tedarik edilen ıslak mendil paketleme makineleri üzerinde yapılmıştır. Hatalı paketlerin tespiti için yazılım geliştirilmiş ve geliştirilen yazılım test edilerek sistemin çalışabilirliği onaylandıktan sonra hatalı paketlerin otomatik olarak üretimden uzaklaştırılması ve tüketiciye ulaşmaması adına paketleme makinesine özel bir eliminasyon konveyörü geliştirilmiştir. Çalışma sonucunda, farklı paketleme makinelerine entegre edilebilir katma değeri yüksek bir otomatik kontrol sistemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing world population and the consequent rising consumption have necessitated the emergence of many technological innovations in the production area. Depending on the rising consumption, many sectors are developing as well in order to catch up with today's demands. Undoubtedly, the most important of these sectors are the food and hygiene sectors. Although the production processes in these sectors take place in quite different ways, it is very important to preserve these products correctly until they reach the consumer. Because the products which are belong these sector could directly affect human health. For this reason, one of the most critical issues in the production processes of these sectors is the correct packaging of the products. Although the subject of packaging differs according to the product to be packaged, the most critical common point for all packaging processes is; package must be protect the product from external factors as much as possible. Even if the precautions are taken, many packaged products produced incorrectly due to different reasons.So, If the production of defective packages cannot be completely prevented, at this point, there must be a control system for detecting the defective packages and rejection system fort he separating them. The subject of the study is to develop a new control system using the thermal image processing method to automatically detect and separate these defective packages from production without manpower. To achieve this goal, study were carried out on wet wipe packaging machines that supplied to the hygiene sector by the partner company. A software has been developed for the detection of defective packages, and after the system's operability has been confirmed by testing the developed software, a special elimination conveyor has been developed for the packaging machine in order to automatically remove the defective packages from production and prevent them from reaching the consumer. As a result of the study, an automatic control system which can be integrated into different packaging machines has developed by succesfully.