Radiation ınduced RAFT homo and graft copolymerization of styrene and sodium 4-styrenesulfonate
Stiren ve sodyum 4-stirensülfonatin radyasyonla başlatilan RAFT homo ve aşi kopolimerizasyonu
  1. Tez No: 690402
  2. Yazar: MURAT BARSBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
'Tersinir Katılma-Ayrılma Zincir Aktarımı' (Reversible Addition-Fragmentation Chain Transfer; RAFT) polimerizasyonu ile stiren ve sodyum 4-stiren sulfonatın selüloz yüzeyine radyasyon başlatıcılı homo ve aşı polimerizasyonları gerçekleştirilmiştir. Stirenin kümil fenilditiyoasetat kullanılarak gerçekleştirilen selüloz yüzeyine aşılanması, Raman ve X-ışınları fotoelektron spektroskopisi, ısıl analiz yöntemleri (DSC ve TGA), taramalı elektron mikroskopisi ve temas açısı yöntemleri ile incelenmiştir. Aşılanan polistiren zincirleri, selülozun asidik hidrolizi ile yüzeyden koparılmıştır. Aynı koşullar altında oluşmuş aşılanan ve serbest (aşılanmamış) polistirenlerin sayıca ortalama molekül ağırlıkları ve molekül ağırlığı dağılımları büyüklükçe ayırma kromatografisi kullanılarak bulunmuştur. Aşılanan ve aşılanmamış polistirenlerin düşük molekül ağırlığı dağılımlarına ve neredeyse aynı molekül ağırlı değerlerine sahip oldukları görülmüş ve böylece modifiye edilmemiş bir yüzeye yapılan aşılamanın RAFT yöntemi ile kontrollü bir şekilde yürüdüğü ilk kez kanıtlanmıştır. Bir başka stirenik monomer olan sodyum 4-stiren sulfonatın, sulu ortamda, γ-başlatıcılı RAFT polimerizasyonu farklı doz hızları (0.09, 0.03 and 0.02 kGy.saat-1) kullanılarak oda sıcaklığında (20 ºC) ilk defa incelenmiştir. 4-siyanopentanoik asit ditiyobenzoat (CPADB) kullanılarak gerçekleştirilen polimerizasyonların tam dönüşüm değerlerine kadar kontrollü oldukları (genel anlamda, Mw/Mn
Özet (Çeviri)
Reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization was applied to radiation-induced homo and graft polymerizations of styrene and sodium 4-styrenesulfonate from cellulose. The grafting of styrene from cellulose substrates using the chain transfer agent cumyl phenyldithioacetate was confirmed by Raman and X-ray photoelectron spectroscopy, differential scanning calorimetery, thermogravimetric analysis, scanning electron microscopy and contact angle analysis. Grafted polystyrene chains were cleaved from the cellulose surface by acidic hydrolysis of the cellulose. The number-average molecular weight and polydispersity index of the grafted and the free (non-grafted) polystyrenes obtained under identical conditions were determined by size exclusion chromatography. Grafted and non-grafted polystyrenes have almost the same (near theoretical) molecular weight and narrow polydispersity, thus proving for the first time the control of the grafting process mediated via RAFT without any prior functionalization of the surface. Ambient temperature (20 ºC) RAFT polymerization of another styrenic monomer, sodium 4-styrene sulfonate (SS) conducted directly in aqueous media under γ-irradiation at different dose rates (0.09, 0.03 and 0.02 kGy.h-1) was also investigated for the first time. Polymerizations proceeded in a controlled fashion (typically, Mw/Mn