Kastrasyona dirençli metastatik prostat kanseri hastalarında LU-177 PSMA-617 tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve bu tedaviden fayda görmesi beklenen hasta grubunun belirlenmesi
Evaluation of the effectiveness of LU-177 PSMA-617 treatment in castration-resistant metastatic prostate cancer patients and determination of the patient group that is expected to benefit from this treatment
- Tez No: 690403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Kastrasyona dirençli metastatik prostat kanseri (KDMPK) hastalarında Lu-177 PSMA-617 tedavisinin etkinliğine ilişkin klinik deneyimimizi sunmak, toplam sağkalım (TSK) sürelerini etkileyen faktörleri araştırmak, serum PSA değerleri ve Ga-68 PSMA-11 PET/BT ile elde edilen tedavi yanıt sonuçlarına göre bu tedaviden fayda görebilecek uygun vakaları belirlemek ve olası toksisite gelişimini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2017-Ağustos 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Kliniğinde 6-8 hafta ara ile en az 2, en fazla 8 siklus Lu-177 PSMA-617 tedavisi alan toplam 55 KDMPK'li hasta (ort yaş: 67 ± 8,5) dahil edilmiştir. Tüm hastaların tedavi öncesinde, takiplerde ve tedavi bitiminde serum total PSA, tam kan, rutin biyokimyasal tetkiklerine bakılmıştır. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrasında tüm hastalar Ga-68 PSMA-11 PET/BT tetkiki ile değerlendirilmiştir. İlk ve son kür sonrası PSA değerindeki değişimler baz alınarak hastalar“Prostate Cancer Working Group-3”(PCWG-3) kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. Ga-68 PSMA-11 PET/BT görüntüleri ise“PET Response Criteria in Solid Tumors”(PERCIST 1.0) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Hastaların TSK sürelerine etki eden faktörler (yaş, Gleason skoru, metastaz alanı, ECOG performans skoru, bazal ALP ve LDH değerleri, PSA değişimleri ve metastatik hastalık yükü) araştırılmıştır. Hematotoksisite ve nefrotoksisite değerlendirilmesi“Common Terminology Criteria for Adverse Events 5.0”(CTCAE v 5.0) kriterlerine göre yapılmıştır. Bulgular: PCWG-3 kriterlerine göre tedavi bitiminde hastaların %32,7'sinde tedavi öncesine göre serum PSA değerlerinde %50 veya üzerinde azalma, %54,5'inde %25 veya daha fazla artış ve %43,6'sında ise PSA değerlerinde herhangi bir düzeyde azalma saptanmıştır. İlk kür Lu-177 PSMA-617 tedavisi sonrasında serum PSA değerlerinde %50 düşüş saptanan hastaların %66,7'sinde ve herhangi bir düzeyde düşüş saptanan hastaları ise %52'sinde son kür sonrası nihai olarak tedavi yanıtı elde edilmiştir. İlk kür sonrası PSA'da herhangi bir seviyede düşüş olan hastalarda TSK sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Aim: To present our clinical experience on the efficacy of Lu-177 PSMA-617 treatment in metastatic castration-resistant prostate cancer patients, to investigate the factors affecting overall survival (OS), to identify suitable cases that may benefit from this treatment according serum PSA values and treatment response obtained with Ga-68 PSMA-11 PET/CT and to evaluate the development of possible toxicity. Material and Method: A total of 55 metastatic castration-resistant prostate cancer patients (average age: 67 ± 8.5) who received 2-8 cycles of Lu-177 PSMA-617 treatment with 6-8 week intervals in the University of Health Sciences, Gülhane Training and Research Hospital Nuclear Medicine Clinic between October 2017 and August 2020 were included to this study. Serum total PSA, hemogram and routine biochemical tests of all patients were checked before, during, and after the treatment. In addition, all patients were evaluated with Ga-68 PSMA-11 PET/CT before and after the treatment. Based on the changes in PSA values after the first and last cycle, patients were classified according to the“Prostate Cancer Working Group-3”(PCWG-3) criteria. Ga-68 PSMA-11 PET/CT images were evaluated according to the“PET Response Criteria in Solid Tumors”(PERCIST 1.0) criteria. The factors affecting the THR duration of the patients (age, Gleason score, area of metastasis, ECOG performance score, baseline ALP and LDH values, PSA changes and extent of metastatises) were investigated. Hematotoxicity and nephrotoxicity evaluation were evaluated according to the“Common Terminology Criteria for Adverse Events 5.0”(CTCAE v 5.0) criteria. Results: According to the PCWG-3 criteria, at the end of the treatment compared to pre-treatment, in 32,7% of patients had 50% or more decrease in PSA, in 54,5% of patients had 25% increase in PSA, and in 43.6% of patients had any decrease in PSA. After the first cycle of Lu-177 PSMA-617 treatment, 66,7% of the patients with a decrease of 50% in serum PSA values and 52% of the patients who had any decrease in PSA values after the last course of treatment finally achieved treatment response. A statistically significant difference was found in OS in patients with a decrease in PSA at any level after the first cycle (p=0.006).