Hidroksiapatit tozu (HAp) katkılı polilaktik-asit kompozit filamentler kullanılarak elde edilmiş 3 boyutlu (3B) katı omur modellerinin geliştirilmesi
Development of 3-dimensional (3B) solid speed models made using hydroxyapatite powder (HAp) doded polylactic-acid composite filaments
- Tez No: 690461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında kalsinasyon yöntemi kullanarak hidroksiapatit tozları (HAp) üretilmiştir. Ağırlıkça % 10 HAp katkılı poli-laktikasit (PLA) kompozit filamentler çift vidalı ekstruder cihazında üretilmiştir. PLA+HAp kompozitlere başka bir malzemenin nasıl bir etkisi olacağını incelemek için ağırlıkça % 3 termoplastik elostomer (TPE) malzemesi kullanılmıştır. Eklemeli üretim yöntemi 3 Boyutlu (3B) mekanik test numuneleri üretilmiştir. PLA+HAp dayanımları PLA' ya kıyasla çekme ve basma testlerinde sırasıyla % 66,7 ve % 22,5 azalış göstermiştir. PLA+HAp+TPE dayanımları PLA+HAp' a kıyasla çekme ve basma testlerinde sırasıyla % 29,2 ve % 12,5 artış göstermiştir. Ayrıca, TPE kompozit numunelerin termal ve fiziksel özelliklerini iyileştirmiştir. PLA+HAp+TPE kompozit malzemesi kullanılarak kemikte bulunan süngerimsi yapıyı taklit etmek için Üçlü Periyodik Minimal Yüzey (ÜPMY) desenleri arasından, Gyroid, Schwarz Primitive, Schwarz Diamond ve 3D Hex kullanılmış ve her bir desen için % 15, % 20 ve % 25 doluluk oranları uygulanılmıştır. ÜPMY modellerine basma ve vida çekme testleri uygulanılmıştır. % 25 doluluk oranına Gyroid deseni en yüksek mekanik sonuçları ortaya koymuştur. Bu nedenle 3B omur modelleri % 25 dolulukta Gyroid deseninde üretilmiştir. 3B omur modellerine başarılı bir şekilde pedikül vidalama işlemi yapılmış ve bu modellere ait Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hydroxyapatite powders (HAp) were produced using the calcination method. Poly-lactic acid (PLA) composite filaments with 10 % HAp by weight were produced in a twin screw extruder. In order to examine the effect of another material on PLA+HAp composites, 3 % by weight thermoplastic elastomer (TPE) material was used. 3-dimensional (3D) mechanical test specimens were produced by the additive manufacturing method. PLA+HAp strengths decreased by 66,7 % and 22,5 % in tensile and compression tests, respectively, compared to PLA and PLA+HAp+TPE strengths showed an increase of 29,2 % and 12,5 % in tensile and compression tests, respectively, compared to PLA+HAp. In addition, TPE improved the thermal and physical properties of the composite samples. Gyroid, Schwarz Primitive, Schwarz Diamond and 3D Hex were used among the Triple Periodic Minimal Surface (UPMY) patterns to imitate the spongy structure in the bone 15 %, 20 % and 25 % fill rates were applied for each pattern. These models manufactured with HAP+PLA+TPE. Compression and pull-out tests were applied to the ÜPMY models. Gyroid pattern with 25 % fill rate revealed the highest mechanical results. For this reason, 3D vertebrae models were produced in Gyroid pattern at 25% occupancy. Pedicle screwing was performed successfully on 3D vertebral models and Computer Tomography images of these models were taken.