Fiber reinforced 3D printable cementitious composites
Fiberle güçlendirilmiş 3B yazdırılabilen çimento esaslı kompozitler
- Tez No: 690466
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, miktarı değişen iki farklı kil içeren, 3 boyutlu yazıcılarda yazdırılabilen çimento esaslı kompozitlerin inşa edilebilme, erken dönem güç kazanma ve yük kaldırabilme özelliklerinin incelenmesidir. Katmanlar halinde yazdırılan çimento esaslı malzemelerin inşa edilebilme özelliği çok kritiktir. İnşa edilebilme özelliğinin killerin reoloji düzenleyici olarak kullanılmasıyla mekanik performansa sağladığı katkı çok önemlidir. Bu sayede istenilen katman dengesine ulaşılabilir. Bu çalışmada iki farklı kil çeşidi ve viskozite düzenleyici katkı maddesi kullanılarak on iki adet karışım hazırlanmıştır. İki kil çeşidi ve viskozite düzenleyici katkı maddesi ile uçucu kül kombinasyonları önceden belirlenmiş testler sayesinde karşılaştırılmıştır. 2 kontrol karışımı, 4 nano montmorillonite kili içeren karışım, 4 lületaşı (sepiolite) içeren karışım ve 2 tane viskozite düzenleyici katkı içeren karışım karşılaştırılmak üzere hazırlanmıştır. Taze hal dayanımını karşılaştırmak için yeşil dayanım (green strength) testi, sertleşmiş hal dayanımı için 28 günlük numunelerde 3 noktalı eğilme testi ve basınç testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı 3 boyutlu yazıcıda yazdırılabilir çimento esaslı 12 tane karışımın erken dönem mekanik özelliklerini belirlemektir. Çalışmanın bir amacı da taze hal dayanımı ile sertlemiş hal dayanımını ilişkilendirmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the early age mechanical behavior of twelve 3D printable cementitious composite mixtures. It links the early age mechanical behavior to the hardened state of the 3D printable cementitious composite alternatives. The effects of varying percentages of two clay types on the buildability, the early-age strength development, and the load-bearing capacity of 3D printable cementitious composites are in focus. For this purpose, twelve mix designs were proposed with varying combinations of two clay types and a viscosity modifying agent (VMA). Combinations of two clay alternatives and VMA with/without fly ash content were compared to predetermined test cases. In total, two control mixtures, four mixtures with nano-montmorillonite, four mixtures with sepiolite, and two mixtures with VMA were produced and characterized. To evaluate the fresh state properties, the green strength, and to evaluate the hardened state properties, the 3-point bending tests, and the compression test, were performed at 28 days.