Farklı sıkletlerde yarışan güreşçilerde kilo düşme yöntemleri ve etkilerinin incelenmesi
Examination of weight loos methods and their effects in wrestlers competing in different weights
  1. Tez No: 690467
  2. Yazar: MEHMET NAİM DİLDİRİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı sıkletlerde bulunan güreşçilerin kilo düşmede tercih ettikleri kilo düşme yöntemleri ve etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de bulunan ve Türkiye Güreş Federasyon'unda minikler, yıldızlar, gençler, büyükler kategorilerinin birinde kayıtlı olup lisanslı güreşçi olarak müsabakalara katılan güreşçiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, bu güreşçiler arasından basit seçkisiz yöntem ile seçilen 787 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmada verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formu ve Sporcu Kilo Düşme Yöntemleri ve Etkileri ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde istatistik programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada minikler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde ve bu kategorilerin hafif sıklet ve orta sıklet gruplarında yer alan güreşçilerin bilgi kaynağı olarak antrenörü tercih ettikleri, bu nedenle antrenörlerin güreşçilerin kilo düşmeye yönlendirilmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada hafif sıklet, orta sıklet ve ağır sıklet güreşçilerin çoğunluğunun diyet programları ile kilo düşme ve sıvı kaybederek kilo düşme etkinliklerini uyguladıkları tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ile hafif sıklet, orta sıklet ve ağır sıklet güreşçilerin kilo düşme yöntemleri ve etkileri alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the weight drop methods and effects that wrestlers in different weights prefer in weight loss. The universe of the research consists of wrestlers who are located in Turkey and are registered in one of the categories of minors, stars, juniors, seniors in the Turkish Wrestling Federation and participate in competitions as licensed wrestlers. The sample of the study consisted of 787 people selected from among these wrestlers using a simple non-selective method. Quantitative research methods were used in the research. In this context, personal information form and athlete weight loss methods and effects scale were used to obtain data in the research. Statistical programs were used to analyze the data. In the study, it was concluded that wrestlers in the categories of minors, stars and teenagers and in the light and middleweight groups of these categories prefer a coach as a source of information, so coaches are effective in directing wrestlers to lose weight. In the study, it was found that the majority of light weight, middleweight and heavyweight wrestlers practiced weight loss and fluid loss activities through diet programs. Data from the study examined the relationship between weight loss methods and effects of light weight, middleweight and heavyweight wrestlers.