Hemşirelerin üriner sistem enfeksiyonlarının önlenmesinde bakım paketi (care bundle) uygulamalarına yönelik girişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' attempts of care bundle of preventing urinary tract infections
  1. Tez No: 690465
  2. Yazar: RÜMEYSA NUR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin, bakım paketine ilişkin görüş ve deneyimlerinin incelenmesi ve hemşirelerin üriner kateter bakım paketini kullanmasına yönelik engellerin ortaya çıkartılması amacıyla planlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomenolojik desen kullanılan araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 30 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri Şubat-Mart 2020 tarihleri arasında bireysel derinlemesine görüşme ve gözlem tekniği kullanılarak toplanmıştır. Görüşme verilerinin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Gözlem verilerinin analizi için frekans ve iki gözlemci arasındaki uyumu belirlemek için Cohen's Kappa testi yapılmıştır. Görüşmelerden sonra yapılan içerik analizinde bakım paketi parametrelerine ilişkin uygulamalar, ÜSE risk faktörleri, yoğun bakımda sık karşılaşılan enfeksiyonlar, bakım paketine ilişkin görüşler (olumlu-olumsuz), kullanımı engelleyen unsurlar ve öneriler olmak üzere yedi (7) tema ve bu temalardan dokuz (9) alt tema elde edilmiştir. Araştırmada üriner sistem enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılan bakım paketi uygulamasının çoğu hemşire tarafından kullanıldığı, bakım paketini kullanan hemşirelerin çoğunun bakım paketinin hemşire ve hasta açısından olumlu yönleri olduğu, bakım paketini kullanmayan hemşirelerin ise paketi daha önce duymadıkları, hastane yönetiminin bu uygulamayı iletmemesi nedeniyle kullanmadıkları ve bu uygulamayı bilen hemşirelerin de ön yargı nedeniyle kullanmadıkları belirlenmiştir. Ayrıca bakım paketinin her kullanıcı tarafından standardize edilmesi, bu konuda hemşirelere eğitim verilmesi, bakım paketi içeriğinin genişletilmesi ve ayrıntılandırılması, enfeksiyon kontrolüne ilişkin bileşenlerin bakım paketi parametrelerine eklenmesi gerektiğine ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Anahtar kelimeler; bakım paketi, hemşirelik, hemşirelik bakımı, üriner kateter, üriner sistem enfeksiyonu.
Özet (Çeviri)
This research was planned in order to study the views and opinions of nurses working in the intensive care unit about the care package and to identify barriers for nurses' use of the urinary catheter care package. In the research in which the phenomenological design which is one of the qualitative research methods was used,maximum diversity sampling which is one of the purposive sampling methods was used. The sample of the study consisted of 30 nurses who voluntarily agreed to participate in the study. Research data were collected between February-March 2020 by using individual in-depth interviews and observation techniques. Content analysis was used in the analysis of the interview data. For the analysis of the observation data, the Cohen's Kappa test was used to determine the frequency and the agreement between the two observers. In the content analysis made after the interviews,including practices regarding the care package parameters, risk factors for USE, common infections in the intensive care unit, views on the care package(positive-negative), factors preventing use and suggestions, seven (7) themes and these nine (9) sub-themes were obtained from the themes. With this research, it was determined that that the care package practice used for the prevention of urinary tract infections were used by most of nurses, where most of the nurses using the care package have positive views in terms of nurses and patients,that the nurses who do not use the package have not heard of the package before and did not use the application because the hospital management did not transmit this application and that the nurses who knew about this application did not use the application for preconceptions. In addition, suggestions were made that the care package should be standardized by each user, the nurses should be trained on this subject, the content of the care package should be expanded and detailed, and components related to infection control should be added to the care package parameters. Key words; care bundle, nursing, nursing care, urinary catheter, urinary tract ınfection.